Zülüflü İsmail Paşa Köşkü yeni kiracısını bekliyor

Köşkler Diyarı Göztepe’nin ünlü köşklerinden Zülüflü İsmail Paşa Köşkü, yeni kiracısını bekliyor. Daha önceleri Dentamed Diş Sağlığı Merkezi olarak faaliyet gösteren, ancak alanı yetersiz kaldığı için boşaltılan köşk, şimdi yeni kiracısını bekliyor.

Köşkün kiralanması için görevlendirilen isim ise, bölgenin ve Remax’ın tecrübeli gayrimenkul danışmanlarından Vedat Akkaş. Remax – Taba’da broker olarak çalışan Akkaş, köşkün tarihi hakkında ayrıntılı bilgiye de sahip. Daha çok holding merkezleri ve eğitim kurumlarından teklif aldığını dile getiren Vedat Akkaş; “Bu köşk bir Göztepe klasiği. Yapım yılı 1896 ve tam 119 yıllık. 4-5 nesillik bir yaşam öyküsü barındırıyor bünyesinde” şeklinde konuştu.

PRESTİJ MERKEZİ…

Köşkün yeni kiracıları için aynı zamanda bir prestij merkezi de olacağını dile getiren Akkaş; “Cam plazalar, kapalı otoparklar, turnikeli güvenlik girişleri ve metal asansörleri düşündüğümüzde, böyle bir köşkte çalışıyor olmanın nasıl bir prestij ve huzur sağlayacağını dikkate almak gerekir” mesajı verdi.

ZÜLÜFLÜ İSMAİL PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Köşk, 1896-1900 tarihleri arasında inşa edilmiştir. Köşkün mimarı bilinmemektedir. Göztepe Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi ile İkinci Orta Sokak’ın birleştiği yapı adasında bulunan bir ahşap köşktür. 1926 yılında başından bir yangın geçmiş olsa da bugüne kadar gelebilmiştir. Köşkün iki odası saray mimarları tarafından düzenlenmiş olup, en son 2005 yılında restorasyondan geçerek, bugün Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinde bütün görkemi ile ayakta durmaktadır.

ANITSAL BİR GÖRÜNÜM…

Köşk dört katlı, cihannümalı buz mavisi rengindedir. Yapının iki yanında bulunan sekizgen kuleler, yapıya anıtsal bir görünüm sağlar. Yapı, ön cepheden iki katlıdır. Köşkün giriş kotundan bir metre yüksekliğindeki girişine merdivenle çıkılır. Burası şık bir verandadır. Veranda, dört adet yivli sütunla taşınmaktadır. Verandanın üstü kapalı bir balkondur. Balkonun önünde dört sütun bulunur. Bu sütunlar Güseli’dir. Devamlarında da eli böğründeler bulunur. Çatı saçağı, önde 10 adet çift eli böğründe ile taşınmaktadır. Girişin iki yanında simetrik olarak iki balkon bulunur. Bu balkonların parapetleri çok şık ahşaptır. Ön cephedeki ikişer balkon ve simetrileri hep ahşap kepenklidir. Yan cephelerde iki adet giyotin pencere bulunur. Bu pencerelerde ahşap kepenk bulunur. Çatı ahşap olup, üstü kiremitle kaplıdır.

SULTAN ABDÜLAZİZ’İN MABEYNİ…

Köşkü yaptıran Zülüflü İsmail Paşa, Sultan Abdülaziz’in mabeyncisi olarak bilinmektedir. Daha sonra Sultan II. Abdülhamit’in yaverliğini de yapmıştır. Sultan VI. Mehmet Vahdettin ile de dünür olur. Köşk, adını sahibinin saçlarından alıyor. Gür saçlarından dolayı Zülüflü lakabı takılmıştır.

(Fotoğraflar: Talat Kerem Yüce)

Zülüflü Ismail Paşa

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı