Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası Kadıköy’de açılıyor

Kadıköy bir ilk’e daha ev sahipliği yaparak, Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvasını açıyor. Kadıköy Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası, 15 Ekim Cumartesi günü hizmete giriyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU DA KATILACAK…

Sahrayıcedit Mahallesi sınırları içerisinde yer alan İnönü Caddesi üzerindeki yuvanın açılışına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere bazı CHP milletvekilleri ve belediye başkanları da katılacak.

turkiyenin-ilk-ekolojik-cocuk-yuvasi-kadikoyde-aciliyor-4

DOĞA DOSTU EĞİTİM HEDEFLENDİ…

Yeşil Yuva Projesi’nin bütün yönleriyle sağlıklı öğrenim ve öğretim mekanları, enerji tasarrufu, uygulamalı ve doğa dostu eğitimi vermeyi amaçladığı bildirildi. İnönü Caddesi üzerinde hayli değerli bir arsa üzerinde yapımı tamamlanan binanın tasarım, yapım, işletim, kullanım, bakım, onarım ve yeni işlev kazandırma aşamalarında ekolojik sistemin korunması için enerji, su, malzeme, arsa ve sermaye gibi tüm kaynaklar etkin kullanıldı.

turkiyenin-ilk-ekolojik-cocuk-yuvasi-kadikoyde-aciliyor-2

“EKOLOJİK ÇOCUK YUVASI İLE ÖRNEK OLMAK İSTEDİK”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Çocuklarımıza dünyayı kirletmemeyi öğretmek ve doğayı tahrip etmeden yaşamayı, hepimizin doğanın bir parçası olduğumuzu benimsetmek, bizim temel görevlerimizden biri. Bunu öğretmek için önce bizim örnek olmamız lazım. Biz de ekolojik mimari doğrultusunda tasarlanan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası ile örnek olmak istedik” dedi.

turkiyenin-ilk-ekolojik-cocuk-yuvasi-kadikoyde-aciliyor-6

ÇOCUKLAR, TEMEL ÇEVRE BİLGİLERİNİ YAŞAYARAK ÖĞRENECEK…

Ekolojik Çocuk Yuvası’nın bir başka özelliğinin de ısıtma, soğutma vb. donatıların çalışması için harcanan enerjinin korunması olduğunu dile getiren Nuhoğlu; “Binaya enerji sağlayan kaynağın, çevreye zarar vermeden kendini yenileyebilen kaynaklardan olması önemli bir özellik. Okul öncesi eğitimlerine ekolojik bir yuvada başlayacak çocuklarımız, temel çevre bilgilerini yaşayarak öğrenecek. Bu projenin örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

turkiyenin-ilk-ekolojik-cocuk-yuvasi-kadikoyde-aciliyor-1

ŞANSLI 110 ÇOCUK EĞİTİM ALABİLECEK…

Ekolojik yuvada 110 şanslı çocuk eğitim alabilecek. Ortalama 25-30 metrekarelik 5 adet sınıfa sahip olan yuvada 2 sınıfta 3 yaş gurubu, 3 sınıfta ise 4-5 yaş grubu eğitim görecek. Yuvada bir adet de fen sınıfı mevcut. Toplam 1.208 metrekare kapalı ve 1.633 metrekare açık alandan oluşan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası’nın bahçesinde çeşitli meyve ve diğer yenilebilir bitkilerle perma kültür çalışmaları da yapılacak.

Türkiye’nin ilk ekolojik yuvası olma özelliğine sahip yuva binasında; farklı yaş grupları için sınıflar ve ortak oyun alanları, uyku odası, bilim ve faaliyet sınıfları yer alıyor. Yeşil yuvada, bahçe sulamasında ve klozetlerde kullanılmak üzere yağmur suyu biriktirilecek. Yuva enerji tasarruflu, emniyetli, sağlıklı, ekonomik öğrenim ve öğretim mekanları ile doğa dostu eğitim vermeyi amaçlıyor...
Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası olma özelliğine sahip binada; farklı yaş grupları için sınıflar ve ortak oyun alanları, uyku odası, bilim ve faaliyet sınıfları yer alıyor. Yeşil yuvada, bahçe sulamasında ve klozetlerde kullanılmak üzere yağmur suyu biriktirilecek. Yuva; enerji tasarruflu, emniyetli, sağlıklı, ekonomik öğrenim ve öğretim mekanları ile doğa dostu eğitim vermeyi amaçlıyor…

ekolojik çocuk yuvası

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı