“Süslü Kadınlar” farkındalık için sürdü

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun altıncısı, 23 Eylül Pazar günü Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde aynı anda gerçekleştirildi. Etkinliğin Caddebostan ayağı, hayli renkli görüntülere sahne oldu.

Yüzlerce kadın, rengarenk kıyafetleri ve bisikletlerine astıkları beyaz balonları ile görsel bir şölene imza attı. Kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet altyapısı desteğini pekiştirmek için onlarca kadının katılarak farkındalık yarattığı Süslü Kadınlar Bisiklet Turu heyecanına, Hollanda Kraliyet Havayolları KLM de bisiklet desteğiyle ortak oldu.

İSTANBUL’DAN DİYARBAKIR’A ONLARCA KADIN KATILDI…

Bisikletin ulaşım aracı olarak yaşamın parçası haline gelmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla organize edilen düzenlenen etkinlikte kadınlar; rengarenk kıyafetleri, süsledikleri bisikletleri ve şarkılar eşliğinde pedal çevirdi. Ankara, İzmir, İstanbul, Isparta, Giresun, Diyarbakır, Konya, Kırıkkale, Malatya, Giresun gibi Türkiye’nin 60’dan fazla il ve ilçesinde düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na, kadınların yanı sıra onları desteklemek isteyen erkekler de katılım gösterdi.

KENT YAŞAMININ BİR PARÇASI…

Daha çok kadın bisikletçinin yollarda olmasına dikkat çekip farkındalık yaratmak üzere yola çıkılan projenin İstanbul ayağında kadınlar, Avrupa Yakası’nda Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde buluşurken, Anadolu Yakası’nda ise Caddebostan sahilinde buluşarak pedal çevirdi. Organizasyon komitesi adına açıklama yapan Sema Gür ve Pınar Pinzuti, şunları ifade etti: “Bisiklet, kent yaşamının bir parçasıdır. Çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.

EGZOZ KOKUSUNA KARŞI PARFÜM KOKUSU…

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için buradayız. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmekte. Biz de İstanbul’da bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ diyoruz.”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na, Moda’nın renkli simalarından tiyatrocu ve kedisever Zehra Erkuş da katıldı. Erkuş, aktivite için “Müthiş keyifli, tüm kadınları bekliyoruz” dedi…   

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı