Eğlence hayatında yeni bir fenomen: Pub Story

Son zamanlarda hep aynı barlara gidip, arkadaşlarınızla aynı şeyleri konuşup, geceyi yine rutin bir şekilde mi tamamlıyorsunuz? Eğlence hayatı size biraz sıkıcı mı gelmeye başladı? Kendi çemberinizden çıkamıyor musunuz? Durun, hemen karar vermeyin. İstanbul’da eğlence anlayışına bambaşka bir boyut getiren “Pub Story” bar oyunlarını demek daha duymadınız. Biz de ünü çok kısa bir zamanda İstanbul’u aşan markanın genç girişimcileri Hande Aykun ve Bora Öğünç’le bir araya gelerek, ilginç hikayelerini ve serüvenlerini dinledik.

UYGULAMA BAZLI BİR BAR OYUNU…

Pub Story, Hande Aykun’un deyişiyle uygulama bazlı bir bar oyunu. Tamamen yerli, yani bir yerden kopya alınmış değil. Oyun için özel olarak bir uygulama yazılımı da yapılmış. Başta Kadıköy olmak üzere İstanbul’un birçok mekanında yapılan eğlenceli geri dönüşler, markayı İstanbul dışına da taşımış. Şu anda Pub Story; İzmir, Antalya, Samsun, Adana gibi illerde de başarıyla oynanıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden de talepler gelmeye başlamış.

KISA ZAMANDA EFSANE OLDU…

Girişimcilerden Bora Öğünç’e bu parlak fikri nasıl bulduklarını soruyorum, gözleri parlayarak hikayelerini anlatmaya başlıyor: “Biz Hande ile bir danışmanlık firmasında çalışırken, müşterilerimize eğitim amaçlı oyunlar oynuyorduk. Zamanla bu oyunların kurgularını giderek derinleştirdik, sonra da kafamızda neden bunu sosyal ortamlarda uygulamayalım sorusu ortaya çıktı. İlk tepkiler oldukça olumluydu, biz de işi daha ileri götürerek Pub Story’yi bugünlere taşıdık. Tabi Hande ile aynı frekansta, aynı şeyleri düşünüyor olmak da bizim daha hızlı ilerlememizi sağladı.”

NASIL BİR OYUN?

Peki, geçen sene benim de çok eğlenerek deneyimlediğim “Pub Story nasıl bir oyun” diye soruyorum, Hande Aykul hemen konuya giriyor: “Oyun, sizin mekana gelip bilet almanızla başlıyor. Girişte size 1 takım kartı ve 4 puan veriliyor. Kartlarda oyun linkleri var ve orada size verilen görevler var. Taş-makas oynayarak görevi alan ya da veren olabiliyorsunuz. Görevleri tamamladıkça puan kazanıyorsunuz. Daha sonraki görevler biraz daha zorlaşıyor. Burada önemli olan, görevleri başarı ile tamamlamak tabi…”

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ GÖREVLER…

Gülerek sözlerini kesiyorum, geçen sene Kadıköy Muaf’ta yaşadığım o ilginç görevleri birlikte konuşmaya başlıyoruz. “Evet, görevler birbirinden ilginçti” diyorum, bu kez ben başlıyorum anılarımı anlatmaya… Kahkaha ile hatırladığım enteresan görevlerim şunlardı:

  • Git, en özel sırrını 4 kişiye şu kadar zamanda anlat, görevi tamamla.
  • Şu kızın telefonunu al ve 45 saniye karıştır.
  • İlerideki adamın başından aşağı su dök ve sana kızmaması için onu ikna et.
  • Mekandaki 4 kıza ne kadar yakışıklı olduğunu belirt ve telefonlarını al.
  • Git birine 30 saniye boyunca şarkı söyle.

ASLA YAPMAM DEDİĞİNİZ ŞEYLERİ DENEYİMLEYECEKSİNİZ…

Oyunun içine girdikçe hiç tanımadığınız insanlarla bir anda nasıl kaynaştığınızı anlamıyorsunuz bile. Gecenin sonunda bariyerler bir bir kalkıyor, buzlar eriyor, 300 kişilik kocaman bir arkadaş grubunuzu selamlarken buluyorsunuz kendinizi. Son iki saatte hayatta asla yapmam dediğiniz şeyleri yapmış olarak kendinizi kuş gibi hafiflemiş hissediyorsunuz. Girişte acaba ne olacak, sıkılır mıyım derken, gece sonunda onlarca arkadaşınız olabiliyor. Hatta tanıştığınız arkadaşlarınızla gecenin sonu başka bir yerde, belki de bir kokoreççide bitebiliyor. Kazanan takım hediyelerini alıyor ama burdaa önemli olan, artık herkesin hikayesine bir şekilde ortak olmanız. Mekandan gülümseyerek bir ton anı ile çıkıyorsunuz.

BAMBAŞKA BİR BOYUTA TAŞINIYOR…

Kendi anılarımdan sıyrılıp, tekrar sohbete devam ediyoruz. Hande Aykun, son bombayı patlatıyor: “Pub Story olarak artık kapalı alandan, barlardan çıkıyoruz. Son oyunumuzun alanı tamamen Kadıköy olacak.” 21 Eylül’de yapılacak bu ilginç deneyimin kendilerini de heyecanlandırdığını belirten Aykun; “Uygulama ile belirli görevlere gidecek, o görevleri semtin çeşitli sokaklarında ya da mekanlarında, bazen evlerde tamamlayacaksınız. Tam olarak ne olacak, biz de merak içindeyiz” diyor. Tabi oyunu sadece uygulamayı indirenler oynayabilecek diye de ekleme yapıyor Bora Öğünç.

EĞLENCE HAYATINDA ÇEMBERİN DIŞINA ÇIKIN!

Kısaca Pub Story; onlarca, belki yüzlerce insanla kısa kısa muhabbet edeceğiniz, bambaşka hikayeleri olan bambaşka insanlarla eğlenceli oyunlar oynayacağınız, bazılarının sırlarını öğreneceğiniz, bazılarının anılarını dinleyeceğiniz, beraber gülüp eğleneceğiniz bir oyun olarak eğlence hayatını farklı bir yöne doğru götüreceğe benziyor. Son bir kelam da benden olsun, eğlence hayatında çemberin dışına çıkın efendim. Pub Story Günler!!

Pub Story
Esas meslekleri makine mühendisliği ve felsefe olan iki girişimci Hande Aykul ve Bora Öğünç, kurulalı bir yıl olmasına rağmen kısa zamanda efsane olan Pub Story markasının serüvenini Bağdat Magazin’e anlattılar…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı