Nazım Hikmet 115 yaşında!

Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet, 115. doğum gününde Caddebostan Kültür Merkezi’nde Tiyatroadam tarafından sahnelenen tiyatro oyunu ile anılacak.

Nazım’ın Sovyet temalı tek eseri olan ve 1954’de Moskova’da yazmış olduğu ölümsüz oyun “İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?”, Sovyetler Birliği yöneticilerinin bürokratlaşarak halktan kopmasını, giderek sınıflaşmasını ele alıyor. 15 Ocak Pazar günü saat 20:00’de CKM Büyük Salon’da gerçekleşecek tiyatro oyunu, 14 yaş üzerindeki tiyatro severler için ücretsiz olarak sahnelenecek.

Nazım Hikmet

NAZIM HİKMET RAN HAKKINDA…

Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklandı ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirdi. Şiirleri 50’den fazla dile çevrildi ve eserleri birçok ödül aldı. Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullandı. “İt Ürür Kervan Yürür” kitabı, Orhan Selim imzasıyla çıktı. Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış olup, dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet; İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Mezarı halen Moskova’da bulunmakta.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı