Lions Ataevi’nde aile içi şiddet semineri

Prof. Dr. Şevki Sözen, Ataşehir Lions Ataevi’nde “Aile İçi Şiddet” konulu bir seminer verdi. Organizasyonunu Bosfor, Çamlık Sahil, Çatalçeşme, Çiftehavuzlar, Müdürdar, Suadiye Sahil ve Zühtüpaşa Yeni Yüzyıl Lions Kulüplerinin üstlendiği etkinlikte konuşan Sözen, toplumuzda kadınların üçte birinin fiziksel şiddete uğradığını, şiddete uğrayan kadınların yarısının da bunu gizlediğini vurguladı.

Kadın intiharlarının yüzde 30’unun, cinayetlerin yüzde 60’ından fazlasının aile içi şiddet kaynaklı olduğuna değinen Prof. Dr. Sözen, şiddet uygulayan erkeklerdeki temel özellikleri ise şu şekilde tanımladı: “Çocukluk döneminden süregelen yaşanmış şiddet deneyimlerini bulunması, alkol ve uyuşturucu bir madde bağımlısı olması, kişilik bozukluğu ya da psikiyatrik bir bozukluğunun bulunması, düşük özgüven, patolojik kıskançlık, başarısız ilişkiler, sosyal beceriksizlik, kendinden aşağı seviyede kişilerle olma isteği, sık sık iş değiştirme eğilimi…”

Lions Ataevi

YÜKSEK ÖĞRENİM YAPAN ERKEKLERİN 6’DA BİRİ ŞİDDET UYGULUYOR…

Yüksek öğrenim yapan erkeklerin altıda birinin şiddet uyguladığını söyleyen Sözen, tasvip edilemeyecek nitelikteki fiziksel şiddetin uygulama şekillerini şöyle sıraladı: “Tokat atma, yumruklama, tekmeleme, boğazını sıkma, ısırma, saç yolma/çekme, sürükleme, başa bir cisimle vurma veya başı duvara/yere vurma, ayakla başı ezme, yastıkla boğmaya çalışma, odaya kilitleme, eşyaları kırıp dökme, üstüne fırlatma, hamileyken karnı, beli tekmeleme, yumruklama.”

CİNSEL ŞİDDET UNSURLARI…

Prof. Dr. Şevki Sözen, katılımcıların ilgiyle izlediği seminerinde cinsel şiddet olarak kabul edilen davranışları da şu şekilde aktardı: “Kadına cinsel bir obje gibi davranmak, aşırı kıskançlık ve şüphecilik göstermek, giyin tarzı konusunda istediğinden daha açık ya da kapalı giyinmeye zorlamak, cinselliği bir ceza yöntemi olarak kullanmak, açıkça başka kişilere cinsel içerikli ilgi göstermek, fiziksel veya duygusal baskı yaparak cinsel ilişkiye zorlamak, cinsel ilişki sırasında sadistçe davranmak-işkence etmek, doğum kontrolüne izin vermemek, para karşılığı cinsel ilişkiye zorlamak.”

ERTUĞRUL YILDIZ’DAN SAĞLIKLI AİLE YAPISINA VURGU…

Seminer sonunda Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız da sağlıklı bir aile yapısının önemini vurgulayarak, Prof Dr. Şevki Sözen ve katılımcılara teşekkür etti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı