Karda ayakta kalmanın altın kuralları

İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı yavaş yavaş etkisini kaybederken, buzlu yollar vatandaşların çilesi olmaya devam ediyor. Hastanelerin ortopedi servisleri düşmeye bağlı kırık, çıkık ve travma sorunları yüzünden son günlerde hayli yoğun. Biz de karlı ve buzlu yollarda düşmeden yürümenin altın kurallarını sizler için araştırdık.

Karlı ve buzlu yolda yürürken asla ellerin ceplerde olmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, karda ayakta kalmanın bazı altın kurallarını ise şöyle açıklıyor:

Karda ayakta kalmanın altın kuralları

– Karlı yolda yürürüken dizleri hafif kırarak ve küçük adımlar atmalısınız.
– Elleriniz mutlaka boşta olmalı.
– Ayakkabılarınız kalın tabanlı ve kaymaz türden olmalı.
– Penguen gibi sağ ayak sağ dışa, sol ayak sol dışa bakacak şekilde ve yavaşça yürümelisiniz.
– Yokuş inerken yan yan yürümeli, bastığınız yere ayağınızın ucu ile önceden kontrol yapılmalı.
– Mermer, fayans gibi çok kaygan zeminlerde yürümek zorundaysanız, iki elinizi de yana açarak ve çok küçük adımlarla, ayağımızın ön kısmıyla zemini iyice kontrol ederek adım atmalısınız. Diz kırmak burda çok önemli bir unsurdur.
– Hafif kayma anında bulunduğunuz yere çökerek kaymayı durdurmaya çalışın, eğer durduramıyorsanız yana doğru kendinizi yavaşça atmaya çalışın.
– Çok basılan yerlerden gitmemeye özen gösterin.
– Kaymaya başladığınız anda düşmemek için değil, doğru düşmek için çaba gösterin. Elinizi yere koymadan yan tarafınıza doğru düşmeye çalışın ve düşer düşmez vücut ağırlığını yaymak için, düşme yerini sırta ve omuza doğru kaydırıp yuvarlanarak düşmeye çalışın.
– Refleks olarak ilk önce elinizi yere koymanız yüksek ihtimaldir ancak, bu durumda bileğinizi kırabilirsiniz. Ağırlık merkezini kontrol etmeye çalışın ve panik yapmayın.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı