Karda araç kullanmanın püf noktaları

İstanbul’u etkisi altına alan kar yağışı, araç kullanıcılarının kabusu olmaya devam ediyor. Araçların karda saatlerce yollarda kalması, kaygan ve buzlu yollar, yokuşta kayan araçlar trafiği ciddi anlamda etkiliyor. Biz de ileri sürüş teknikleri uzmanı Mehmet Demirtaş ile karda araç kulllanmanın püf noktalarını sizler için araştırdık.

“Kış lastiği ve zincir olmazsa olmazlarımızdan” diyen Demirtaş, karda araç kullanmanın inceliklerini şöyle sıralıyor:

– Gaza hafif basılmalı ve düşük devirde vites büyütülmelidir. Frene daha erken ve yumuşak basılmalıdır. Sert fren aracın kaymasını sağlar, sakince frenleme yapmaya özen gösterilmelidir.

Karda araç– Her 4 aksta da mutlaka kış lastiği takılı olmalı. Kış lastiği yoksa zincir takılmalı.

– Motorunuzda mutlaka antifiriz olmalı.

– Hızlanarak yaklaşmak, patinajı önlemek için motor torkunun az olduğu üst viteste (düşük devirde) olmak gerekir. Yokuş aşağı da çok hafif frenle inilmeli.

– Ani yavaşlama, sert direksiyon manevrasından uzak durulmalı. Karlı yollarda hız olmamalı. Takip mesafesi 4-5 saniye olmalı. Yani önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesi normalin iki katına çıkarılmalı. Öndeki araç sürekli izlenmeli, ani hareketlere hazırlıklı olunmalı.

– Vidadüklerin, köprülerin daha çabuk buzlanacağı ihtimaline karşı dikkatli olunmalı. Hız limitlerine uyulmalı.

– Arkadan savrulmalarda direksiyon, aracın savrulma yönüne göre çevirmeli ve aracın kayması engellenmelidir. Yokuş çıkışlarında ise patinaj yapan araçta gaza yüklenilmemeli, karlı zeminlerde taze ve ezilmemiş yol zeminlerinden faydalanarak sürüş yapılmalıdır.

– Yokuş tırmanırken büyük vites ve yumuşak hızlanma patinajı engeller, inişlerde ise kayma ve savrulmayı önlemek için vites küçültmek işe yarar ve hafif frenleme ile inilir.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı