Anadolu inançları ezgilerle buluşuyor

Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden beslenen inanç ezgilerini, dans ve mitolojik hikâyelerle harmanlayan İnanış Ezgileri müzik grubu, 30 Ocak’ta Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahne alacak.

Doğu ve Batı kökenli enstrümanlar aracılığıyla yüzyıllardır uyum içinde var olan Anadolu’nun kültürel çeşitliliğine vurgu yapmayı amaçlayan İnanış Ezgileri, Kadıköy’de sahne alacak. Hem bağlama, cura, ney, kanun, tambur, erbane gibi geleneksel sazlar; hem de piyano, keman, çello, viyola, kontrbas, akustik gitar gibi batı sazlarının yer aldığı grup  25 kişiden oluşuyor.

ŞAMAN DANSI, SEMA, İLAHİLER…

İnanış Ezgileri Anadolu İnançları Projesi, 30 Ocak Pazartesi akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahne alacak. Etkinlikte Anadolu’nun binlerce yıllık inançları olan Alevi, Ezidi, Ortodoks/Ermeni, Ortodoks/Rum, Seferad/Yahudi, Sufi, Süryani, Şafii/Kürt ilahileri icra edilecek. Ayrıca şaman dansı, sema, semah olmak üzere üç bölümde dans gösterisi olacak. Eser icraları dışında Anadolu’da yaşamış ve eserleri icra edilen inançlara ve kültürlere ait çeşitli metinlerle (bayramlar, gelenekler, mitolojik veya dinsel hikayeler) bu inançların anlatıları da gerçekleştirilecek.

Inanış Ezgileri

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı