CKM, hocaların hocası Yücel Paşmakçı’yı ağırladı

Türk Halk Müziği’nin dev sanatçısı Yücel Paşmakçı, Caddebostan Kültür Merkezi’nde Müzik Gönüllüleri ev sahipliğinde düzenlenen, yapım ve yönetimi Nesibe Müsevitoğlu’na ait “Anılar ve Müzik” programına konuk oldu.

Derlemeci, radyo programcısı, akademisyen, saz sanatçısı ve koro şefi; hayatını Anadolu ezgilerini günışığına çıkarmaya adayan, repertuvar ve üslup bilgisiyle Türk Halk Müziği’nin tartışmasız otoritesi olan Yücel Paşmakçı’nın yaşamından kesitlerin sunulduğu belgeselin sunumunun ardından Müsevitoğlu, sanatçı ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdi.

SANATÇININ YAŞAMINDAN KESİTLER PAYLAŞILDI…

İlk olarak annesi Huriye Hanım’dan ut ve piyano eğitimi aldığını ifade eden Paşmakçı; sünnet hediyesi ağız mızıkasının ve Ermeni ustadan 12,5 liraya aldığı ilk bağlamasının müzik yaşamındaki önemine, İstanbul Radyosu Saz Sanatçılığı sınavını kazanmasından Radyo Müdürlüğüne ve İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın kuruluşunda yer alışına, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na öğretim görevlisi olarak atanmasından Haliç Üniversitesi Konservatuvarı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı’nda hocalık dönemi ile hayatını adadığı, Anadolu ezgilerini günışığına çıkarma çalışmalarına kadar olan sanat yaşamından kesitleri seyirciler ile paylaştı.

Yücel Paşmakçı

PLAKET VE ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ…

Programda Paşmakçı’nın eserlerini öğrencisi Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı Elif Buse Doğan yorumlarken, bağlamada ise Mete Çetin eşlik etti. Geceye katılan Türk Halk Müziği’nin önemli sanatçılarından Erol Köker, programda bazı eserleri genç öğrencilerle birlikte yorumladı. İzleyicilerin büyük ilgi gösterdiği programın sonunda Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, teşekkür plaketi ve çiçeğini Müzik Gönüllüleri Başkanı Reyhan Çarpa ile birlikte sanatçılara sundu.

Şeyhülislamlar, askerler, devlet adamları yetiştiren ve dokuz kuşaktır İstanbullu olan bir aileden gelen Yücel Paşmakçı; Moda İlkokulu, Yeldeğirmeni Ortaokulu ve Haydarpaşa Lisesi’ni bitiren eski bir Kadıköylü…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı