Göztepe Alt Geçidi esnafından sessiz çığlık!

Bağdat Caddesi’nin iki yer altı geçidinden biri olan Göztepe Yer Altı Geçidi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararı ile Mayıs ayında kapatılıyor.

Geçidin kapatılmasına bir anlam veremediklerini ve esnaf olarak zor durumda kaldıklarını belirten Print Copy Shop kırtasiye sahibi Özgür Devran Dinç, yıllardır yer altı geçidinde belediye ile kontratları olmasına rağmen geçtiğimiz Haziran’da tahliye tebligatı aldıklarını, kendi aralarında para toplayarak geçici bekçi tuttuklarını, öğrencilerin ve semt sakinlerinin kendilerine güvenerek yıllardır buradan geçiş yaptıklarını ifade etti.

Göztepe Alt Geçidi

TAHLİYE TEBLİGATLARI GELDİ…

Tebligatın hangi gerekçe ile kendilerine gönderildiğini anlamadıklarını belirten Dinç, açıklamalarına şöyle devam etti: “Konu ile ilgili aramadığımız yer kalmadı. Kimse bizimle ilgilenmiyor. 15 Temmuz darbe sürecinden sonra belediyede muhatap bulamıyoruz. Zor bela geçenlerde bizimle toplantı yaptılar, bizi Söğütlüçeşme Yer Altı Geçidi’ne gönderiyorlar. Oranın da durumu belli değil. Geçitteki diğer esnaflara da tahliye tebligatı geldi. Benimki Kasım sonu itibariyle doldu.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI…

Mayıs ayında son esnaf da çıktıktan sonra burayı kapatacaklarmış. ‘Yerine ne yapacaksınız’ diye sorduğumuzda sadece beton dökeceklerini belirttiler. ‘Sorun kira bedelinin az olması ise bedeli arttırın’ dedik, ona da yanaşmadılar. Nereye gideceğiz, ne yapacağız bilmiyoruz. Sadece benim 300 bin TL zararım var. Ayrıca burada diş hekimliği öğrencilerinin notları var, sadece bizde bulunuyor. Biz gittikten sonra bu çocukların derslerine de darbe vurulmuş olacak. Change.org’da da imza kampanyası başlattık, umarım başarıya kavuşur.

GÜVENLİK SORUNU OLUŞABİLİR…

Sorunun sadece kendilerinin mağduriyeti olmadığını belirten Özgür Dinç; “Yukarıda Çiftehavuzlar Ortaokulu, karşıda ise İstek Vakfı’nda okuyan çocuklar, gençler var ve alt geçidi kullanıyorlar. Biz gittikten sonra burası tinerci yatağı olabilir. Bir güvenlik sorunu da oluşabilir” dedi.

ESNAF MAĞDUR DURUMDA…

Geçitteki diş deposunun sahibi Mehmet Kara da kontratlarının Mayıs ayında sona ereceğini ve alt geçidin kapanacağını belirterek, konu ile ilgili başvurmadıkları yer kalmadığını ama sonuç alamadıklarını söyleyerek, kendilerine yer de gösterilmediğini ve zararlarının çok büyük olduğunu ifade etti. Haziran ayında tebligat gelmeden önce çarşıda önemli altyapı çalışmalarının olduğunu belirten Kara; “Madem kapatacaklardı neden buraya bu kadar masraf yaptılar anlamak mümkün değil. Bağdat Caddesi’nde kiralar çok yüksek. Nereye gidelim, nerede ticaret yapalım. Biz vergimizi, kiramızı ödüyoruz. Açıkçası bu tahliyenin gerekçesini anlayabilmiş değiliz. Çok mağdur olduk” şeklinde konuştu.

GÖZLER ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECE ÇEVRİLDİ…

Göztepe Alt Geçidi’ndeki diğer esnaf terzi Fikret Adıgüzel de belediyeden anlayış ve açıklama beklediklerini ve “Ben yaptım oldu” mantığını anlayamadığını ifade etti. Bağdat Caddesi’nin en eski yer altı geçidinin Mayıs ayından sonraki akıbeti şimdilik bilinmiyor. Bilinen tek gerçek ise, geçitte kalan esnafların çok zor durumda olduğu…

   

Diğer Haberler

1 Yorum

  1. Ah Ah Biz insanlar başımıza kötü bir olay gelincemi aklımız başımıza gelecek ben dededen bağdat caddeliyim
    bu çocuklar ile bu konuyu o zamanda konuşmuştum projeleri bile vardı benden fikir almışlardı şimdi gelinde bir halini görün alt geçitin insan geçmeye korkuyor ben bu yaşımda geçmiyorum camlar kırık darmadağın bir mezbelelik yazık bu hale getirenlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı