Selamiçeşme Köprüsü tarih oluyor

Selamiçeşme Köprüsü, 1 Şubat Çarşamba gününden itibaren yaya ve araç trafiğine kapatılarak yıkılacak. Köprünün yerine bünyesinde bisiklet yolu ile engelli erişimine uygun yaya yolu bulunan ve projesi Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan iki şeritli bir karayolu alt geçidi yapılacak.

Kadıköy Belediyesi, mevcut köprünün kullanım ömrünü doldurduğunu, güncel deprem güvenliği standartlarına uygun olmadığını ve engelliler için erişimin mümkün olmadığını belirterek, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden köprünün yıkılarak yenilenmesini talep etmişti. Bakanlık ve İBB tarafından uygun görülen talep sonrası, Marmaray Projesi kapsamında köprünün yıkımı için çalışmalar başlatıldı.

Selamiçeşme Köprüsü

GEÇİCİ YOL İNŞA EDİLECEK…

Köprü yıkımı nedeniyle ana arter statüsündeki Mustafa Mazharbey Sokak’ın taşıt ve yaya trafiği, yaklaşık 20 metre ötede inşa edilecek çift şeritli geçici yola verilecek. Geçici yol, yıkılan eski yaya köprüsünün terk ettiği alana yapılarak, Güzel Sokak ile Kültür Sokak’ı bağlayacak ve bu sokaklar ana arter görevi üstlenecek. Geçici yolun trafiğe açılmasının ardından Selamiçeşme Köprüsü’nün yıkımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017-3-2 sayılı kararı kapsamında başlayacak. Çalışmanın tamamlanması için 180 günlük bir süre öngörülüyor.

SEMT PAZARI VARLIĞINA DEVAM EDECEK…

Bölgede pazartesi günleri kurulan semt pazarı, ilave düzenlemeler ile Kültür Sokak’taki varlığına devam edecek. Eyüppaşa Sokak, Bahçeler Sokak ve kısmi olarak da Kumbaracılar Sokak ise çıkmaz sokak haline gelecek. FB1 nolu İETT otobüs hattının güzergâh üzerindeki Özgürlük Parkı Durağı, Trafik Amirliği Durağı ve Mustafa Mazharbey Durağı iptal edilecek, hat mevcutta GZ1 hattı ile aynı güzergahı paylaşarak, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinden çalıştırılacak.

6 AYDA TAMAMLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR…

Projesi Kadıköy Belediyesi tarafından çizdirilen yeni alt geçit, engelli erişimine uygun olacak ve bisiklet yolu da yapılacak. 6 ayda tamamlanması öngörülen proje ile ilgili Kadıköy Belediyesi çalışanları bölgede bilgilendirme çalışması yaptı. 1 Şubat’ta yıkılacak köprü nedeniyle alternatif ulaşım güzergâhlarının olduğu broşürleri bölgede dağıtan belediye çalışanları, yeni yapılacak alt geçit hakkında da bilgi verdi.

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR BELİRLENDİ…

Geçici trafik sirkülasyon planına göre eskiden tek yön olan ve Bağdat Caddesi’ne iniş sokağı olan Güzel Sokak, çift şeritli olarak düzenlenecek ve sokakta park yapılması önlenecek. Bağdat Caddesi’nden Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne çıkmak isteyen sürücüler, Güzel Sokak’tan giriş yapabilecek. Alternatif olarak da Tuğrul Sokak-Gülden Sokak-Mehmet Seyda Sokak-Ayazma Sokak güzergâhını kullanabilecekler.

 

Diğer Haberler

1 Yorum

  1. Yahu zaten ethem efendi yıkıldı. Şimdi yapılır mı bu iş. Zeka seviyeniz nedir lan? Eziyet mi amaç millete. Yazın niye yapılmıyor bunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı