Caddebostan’da Klarnetfest coşkusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “İstanbul Nefes Alıyor” sloganıyla 8-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 7. Uluslararası Klarnet Festivali “Klarnetfest” kapsamında, geçtiğimiz Pazar günü Caddebostan sahilinde bir etkinlik gerçekleştirildi. Öğlen çeşitli spor aktiviteleri ve toplu nefes egzersizleriyle geçen etkinlikte, akşam saatlerinde de klarnet sanatçısı Sedat Gülcü bir konser verdi. Kadıköylülerin hem eğlenerek hem de spor yaparak yoğun ilgi gösterdiği Klarnetfest, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Farklı kültürleri bir araya getiren, klarnete ruh veren, onu dillendiren ve Türkiye’den dünyaya sesini duyuran büyük ustaların yetiştiği bu topraklarda Uluslararası Klarnet Festivali’nin düzenlenmesi fikri, festivalin sanat direktörü olan dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı tarafından geliştirildi. Festival takipçilerini dünyanın en seçkin müzisyenleriyle buluşturmayı kendine ilke edinen etkinlik; her yıl şehrin yoğunluğundan, sıkıntısından, gürültüsünden bunalmış insanlara şehrin içinde müzik dolu bambaşka bir dünya yaratarak, “nefes” almalarını sağlıyor.

HER RENK VE HER ZEVKE HİTAP EDİYOR…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, NOTİST ve Toplum İçin Sanat Derneği işbirliğiyle Doğuş Grubu, Türk Telekom, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteği ve NTV, NTV Radyo, Kral FM, Radyo Voyage medya sponsorluğunda gerçekleştirilen Klarnetfest’te dinleyiciler, her renk ve zevke hitap edecek müzisyenler ve müzik gruplarıyla festival coşkusunu sonuna dek yaşayacak.

MÜZİK VE EĞLENCE DOLU BİR PROGRAM…

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak doğan, genç klarnetçilerin kendilerini gösterebileceği, yeteneklerini sergileyebileceği “Genç Nefesler Klarnet Yarışması”, her sene festival kapsamında yerini alırken; “Ustaya Saygı Konseri” ise ülkemizin önde gelen sanatçılarının katılımıyla müzik dünyasında iz bırakan isimlerinin anıldığı ve eserlerinin seslendirildiği festivalin gelenekselleşen simgelerinden biri olarak bu sene de devam ediyor. Klarnetfest’te caz müzikten Ustaya Saygı’ya kadar çok çeşitli konserlerle, geniş yelpazede müzik ve eğlence dolu bir program sunulacak. Bu kapsamda, 10 ve 11 Eylül tarihlerinde Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy iskelelerinde çeşitli dinleti etkinlikleri yapılacak.

Klarnetfest

GORAN BREGOVİC DE KONSER VERECEK…

Festivalin bu yılki programında, Balkan müziğinin efsanesi Goran Bregovic de izleyicilere eğlence ve hüznü aynı anda yaşayacakları unutulmaz bir konser verecek. ‘Ustaya Saygı’ konseri kapsamında Cem Karaca şarkıları, çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilecek. Klarnetfest’in ağır topları arasında ise Buika ve Yunanlı sanatçı Despina Vandi var. Konserler, İBB Cemal Reşit Rey ve Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde yapılacak.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı