Bağdat Caddesi’nde emlak piyasası durgun

2018 yılının üçüncü çeyreğinin sonlarına doğru geldiğimiz şu günlerde, yaşanan son ekonomik gelişmelerin ışığında Bağdat Caddesi’nde satılık-kiralık emlak piyasasının izini sürdük.

Cadde’nin önemli gayrimenkul danışmanlarından Aybars Kibarer, faizler ve piyasanın mevcut durumu nedeniyle gayrimenkul alıp satmak için uygun bir zaman diliminde olunmadığını ifade ederken; bir diğer uzman gayrimenkul danışmanı Emre Çevik ise fiyatların ciddi oranda düştüğünü, gayrimenkul için tam alım zamanı olduğunu, 2019 sonunda piyasanın düzeleceğini öngördüklerini belirtti.

Bağdat Caddesi aybars kibarer

Aybars Gayrimenkul Danışmanlığı (Aybars Kibarer): “Bağdat Caddesi’nde uzun süre boş kalan daire ve dükkanlar, dövizin sürekli yükselmesinden sonra orta ölçekli ve bireysel işletmelere kiralanmaya başladı. 10 bin-30 bin TL gibi rakamlar eskiden telaffuz bile edilmezdi. Mal sahipleri; uzun süre kiralanamayan ve satılamayan gayrimenkuller, kiracıların yüksek rakamları ödeyememesi, pazarlık yapması ve tabi son olarak piyasanın kötüleşmesinin etkisiyle pes etmeye başladı. Emlak sahipleri, boş kalan daire ya da dükkan için her ay aidat ve masraf ödüyor, tabi kendi şahsi giderleri de çok artınca fiyatlar aslında olması gereken yerlere gelmiş durumda. Caddebostan ve Çatalçeşme arasında 720 adet dükkan var. Cadde’de gayrimenkul almak her zaman risklidir ve fiyatlar daima yüksektir, çok aşağı inmez. 720 tane şanslıdan biri olmak için bedelini ödemeniz lazım. Bu bedelin TL karşılığı çok farklılaştığı için satın alma işlemi şu anda çok rantabl gözükmüyor. Faizler ve piyasanın mevcut durumu nedeniyle gayrimenkul alıp satmak, şu an için çok uygun değil açıkçası. Ben yaşadığımız durumun yaklaşık bir sene daha devam edeceğini sanıyorum. 2019 sonu gibi belki bir düzelme olabilir.”

Çevik Emlak (Emre Çevik): “Bağdat Caddesi’nde fiyatlar ciddi düşüşte. Aslında yatırımcı için tam alım zamanı. Ancak banka faizlerinin yüksek olması, dolayısıyla kredi faizlerinin de paralel olarak yükselmesi, emlak piyasasını zorluyor. Şu anki talepler, 1 milyon-1.5 milyon TL arasında. 1 milyon TL altındaki eski dairelere karşı küçük de olsa talep oluyor. 1.5 milyon TL üzerinde ise şu anda az seyrediyor. Ancak ne olursa olsun, biz Çevik Emlak olarak “Tam alım zamanı” diyoruz. Tabi kredi oranları bankalarda çok arttığı için otomatik olarak sıkıntı doğuyor. Bunun bir miktar düşmesi lazım ki piyasa canlansın. Bizim öngörümüz, 2019 sonunda piyasanın düzeleceği yönünde. Döviz  ve faiz dizginlenebilirse, emlak piyasasında hareketlenme olabilir kanaatini taşıyoruz.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı