Bağdat Caddesi’nde “Cumhuriyet” konvoyu…

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 92. yılında İstanbul’un her iki yakasında da kutlama hazırlıkları yapan İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyeleri, onlarca klasik araçla Boğaziçi Köprüsü’nde Türk bayraklarıyla “Her Yerde Cumhuriyet, Her Yerde Barış” konvoyu oluşturacak.

Avrupa Yakası’nda Fatih Adnan Menderes Bulvarı’nda (Vatan Caddesi) ve Anadolu Yakası’nda Kadıköy’de gerçekleşecek olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi geçit törenlerine katılacak olan İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, Kadıköy Bağdat Caddesi’ndeki resmi geçitten sonra saat 13.00 civarında 100’ün üstünde klasik araçla Boğaziçi Köprüsü’nden geçerek, Cumhuriyet’in 92. yılına “Her yerde Cumhuriyet, Her yerde Barış” temasıyla vurgu yapacak.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE BARIŞ VURGUSU…

Tüm ulusal bayramlarda İKOD tarafından gelenekselleştirilen klasik otomobil konvoyları, Cumhuriyet’in ve Türkiye halkları arasında süregelen barışın, geçmişten geleceğe taşınması gerekliliğine de bir gönderme niteliği taşıyor. En yaşlıları Cumhuriyet’in ilk yıllarında üretilmiş 1930 model Chrysler ve 1932 model Chevrolet marka araçlardan oluşacak bayraklarla süslenmiş konvoyun, izleyen vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmesi bekleniyor.

ULUSAL BAYRAMLARA ANLAMLI KATKI…

Kurulduğundan bu yana ulusal bayramların hiçbir şekilde kısıtlanmadan coşkuyla kutlanmasına katkı sunma misyonuyla hareket eden İKOD, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramları haricinde, Mobil 1’in de destekleriyle 23 Nisan’ları, 19 Mayıs’ları, 30 Ağustos’ları da aynı coşkuyla kutluyor. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, en son 30 Ağustos’ta 200’ün üzerinde klasik araçla İstanbul Park Formula 1 pistinden hareket etmiş ve Kadıköy Bağdat Caddesi güzergahında zafer turu atmıştı.

ATA’MIZIN TÖREN ARACI YENİLENDİ…

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin kurucu üyesi olduğu Antika Otomobil Federasyonu, Cumhuriyet’imizin 92. yılı anısına Ata’mızın 1935-1938 yılları arasında tören aracı olarak kullandığı 1934 model Lincoln Convertible marka aracı, 16 aylık bir yenileme süreci sonrasında Anıtkabir Komutanlığı’na 26 Ekim günü gerçekleştirilen bir seremoniyle teslim etti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı