Tarihi garda Cumhuriyet coşkusu…

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl “Barış İçinde Cumhuriyet” başlığı ile düzenlediği Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilki Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirildi. 27 Ekim Salı akşamı tarihi Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen kutlamalara, yüzlerce Kadıköylü Türk bayrakları ile katıldı.

Büyük bir coşkunun yaşandığı “Cumhuriyet Gecesi”etkinliğinde, “Cumhuriyet Fotoğrafları” sergisi de yer aldı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 92. yılında Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen etkinlikte Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Cumhuriyet Türkiyesi’nde Eğitim” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. İstanbul Senfoni Orkestrası da Cumhuriyet konulu besteleri seslendirdi.

“CUMHURİYET’İ KORUYACAĞIZ…”

Etkinlikte konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Tarihi Haydarpaşa Garı’nda Cumhuriyet’in 92. yılını kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Cumhuriyet değerlerinin son yıllarda büyük tehdit altında olduğunu belirten Nuhoğlu; “Cumhuriyet’in bize kazandırdığı değerler geri alınmaya ve Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana aldığımız mesafe geri işletilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet’in korunması ve geleceğe taşınması, bizim temel amacımız olmalı. Cumhuriyet’in değerlerini sonsuza kadar koruyacağız” diye konuştu.

“CUMHURİYET BÜYÜK BİR EĞİTİM VERDİ…”

Aykurt Nuhoğlu’ndan sonra söz alan Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, “Cumhuriyet Türkiyesi’nde Eğitim” konulu kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Haydarpaşa Garı’nın Cumhuriyet tarihi açısından önemini vurgulayan Ortaylı; “Haydarpaşa Garı 100 yılı aşkın bir zamandır ayakta, ancak şu an çalışmıyor. Peki gar ne olacak? Burası için planlanan projelere hayır demek yetmez. Hayır diyorsak, alternatifinin ne olması gerektiğini bilmemiz gerek. Bu garın çevresinde Selimiye Kışlası, Numune Hastanesi var. Bu alan, çok büyük bir kültür parkı haline getirebilinir” şeklinde konuştu.

MARŞLAR HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ…

Haydarpaşa’daki Cumhuriyet Gecesi, Prof. İlber Ortaylı’nın Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Haydarpaşa Garı’nın, bilim ve sanatın yolculuğunu anlattığı konuşmasının ardından, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın Cumhuriyet’in en önemli bestecilerinden Ulvi Cemal Erkin, Cemal Reşit Rey ve Muammer Sun repertuarıyla devam etti. Orkestranın çaldığı marşlara, Kadıköylüler de hep bir ağızdan eşlik etti. Kutlamanın sonunda Haydarpaşa Garı merdivenlerine çıkan Kadıköylüler, hep birlikte 10. Yıl Marşı’nı okudu.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı