O sürücünün 9 yıla kadar hapsi isteniyor!..

Kadıköy Bağdat Caddesi’nde otomobiliyle çarptığı çiçekçi Mehmet Emin Kaya’nın ölümüne neden olduğu iddia edilen sürücü Murathan Ö. hakkında, “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Bağdat Caddesi’nde çiçekçi Mehmet Emin Kaya’yı kaldırımda otomobiliyle ezerek ölümüne neden olan zanlı Murathan Ö., olay sonrasında kaçarak kayıplara karışmış ve 87 gün sonra teslim olmuştu. 19 yaşındaki genç, Anadolu Adalet Sarayı’nda ifadesinin alınmasının ardından tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

87 GÜN BOYUNCA YAKALANAMAMIŞTI…

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Genel Soruşturma Bürosu Savcısı Orhan Biçicioğlu tarafından hazırlanan iddianamede, 11 Temmuz’da şüpheli Murathan Ö.’nün 34 EDS 44 plakalı otomobiliyle Bağdat Caddesi üzerinden Kızıltoprak yönüne seyir halinde olduğu belirtildi. Murathan Ö.’nün, Mücahit Sokak kavşağına geldiği esnada direksiyon hakimiyetini kaybettiği, gidiş istikametine göre yolunun sağında kaldırım üzerine çıkarak burada bulunan çiçekçi tezgâhına ve arka tarafında yatmakta olan Mehmet Emin Kaya’ya çarparak ölümüne neden olduğu ifade edilen iddianamede, Murathan Ö.’nün kaza sonrasında aracından inerek olay yerinden kaçtığı ve 87 gün boyunca yakalanamadığı aktarıldı.

TAM KUSURLU OLDUĞU YÖNÜNDE GÖRÜŞ BİLDİRİLDİ…

Dosyanın şüpheli Murathan Ö.’nün kusur durumunun tespiti için bilirkişiye gönderildiği kaydedilen iddianamede, yapılan bilirkişi incelemesinde şüphelinin mevcut yol durumu, trafik ve görüş şartlarına göre yüksek seviyede bir  hızla taşıt yönettiği, bu nedenle kazaya sebebiyet verdiği gerekçesiyle tam kusurlu olduğu yönünde görüş bildirildiği anlatıldı. Şüpheli Murathan Ö.’nün ise savunmasında kaza günü yol yüzeyinin çiğli olduğunu beyan ettiği belirtilen iddianamede, olay günü düzenlenen trafik kazası tespit tutanağına göre yol yüzeyinin kuru olduğunun anlaşıldığı vurgulandı.

ALKOLLÜ OLMA İHTİMALİ BULUNUYOR…

Murathan Ö.’nün özel hastanede hazırlanan raporu için alınan örneğin  kendisine ait olup olmadığı noktasında bir denetim olmadığı için rapora itibar edilemeyeceği dile getirilen iddianamede, şüphelinin aşırı derecede süratli ve zikzaklar yaparak araç kullandığı gerekçesiyle alkollü olma ihtimalinin bulunduğu değerlendirmesi yapıldı. İddianamede ayrıca,  “Şüpheli Murathan Ö.’nün alkollü olup olmadığı  noktasında kesin bir rapor bulunmasa dahi, kaza öncesinde şüphelinin Bağdat  Caddesi üzerinde bir kaç araç ile yarış halinde olduğu, hatta yarış yaparkençok süratli bir şekilde hareket ederek zikzaklar yaptığı, tanık beyanı ve bilirkişi  raporu ile sabittir” ifadelerine yer verildi.

2 YILDAN 9 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR…

Murathan Ö.’nün bilinçli taksirle kaldırımda bulunan Mehmet Emin Kaya’ya çarparak ölümüne sebebiyet verdiğinin sabit olduğu belirtilen iddianamede, zanlının 2 yıldan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Anadolu 77. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamenin kabul  edilmesi halinde Murathan Ö.’nün yargılanmasına başlanacak.

Temmuz ayında meydana gelen ve çiçekçi Mehmet Emin Kara’nın feci şekilde can vermesine neden olan kazanın ayak sesleri, 2013 yılındaki özel haberimizde şu şekilde yer almıştı: Bağdat Caddesi’nde kontrolünü kaybeden otomobil, babaları parçalayıp çiçek durağına daldı. Gün içerisinde binlerce kişinin akın ettiği, dünyanın prestij merkezi Caddebostan’da meydana gelen kazada, şans eseri can kaybı yaşanmadı. Çiçek durağı kullanılamaz hale gelirken, kaldırım kenarındaki metal babaların Kadıköy Life objektiflerine yansıyan görüntüsü, kazanın şiddetini ortaya koydu…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı