Adalar’a gitmek için 5 neden

Bambaşka bir İstanbul deneyimi sunan Adalar, kentin koşturmasından kaçmak isteyenler için deniz kokan bir seçenek. Türk edebiyatında birçok esere konu olan, baharla rengarenk çiçeklerle bezenen, farklı konseptte kafe, dükkan ve butiğe sahip, trafik ve kalabalıktan uzak Adalar, yılın her dönemi ziyaretçiler için farklı bir deneyim kaynağı.

Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası, yerleşime açık yerlerden. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan adaların üzerinde çok sayıda tarihi ve turistik yapı, müze, piknik alanı, plaj, onlarca butik otel, kafe ve restoran bulunuyor.

BİSİKLET KEYFİ…

Adalar denildiğinde ilk akla gelen sembollerden biri bisiklet. Topuklu ayakkabılar, şık kıyafetler, takım elbiseler ya da hareket kabiliyetinizi kısıtlayan her türlü üst baştan uzaklaşıp, kendinizi bisiklete hazırlayın. Vapurun adaya yanaşmasıyla birlikte muhteşem coğrafyasını keşfetmenin en iyi yönteminin bisiklet olduğu anlaşılıyor. Trafiğe kapalı konumda olan Adalar’da elektrikli araçlar, faytonlar ve bisikletler, gündelik hayatın vazgeçilmezi.

Adalar

BUTİK MÜZELER

Ada ruhunu yansıtan butik müzeler; bölgenin tarihini sorgulamaya, zamanda yolculuk yapmaya ve bölgeyi daha iyi anlamaya yardımcı oluyor. Büyükada’daki Adalar Müzesi antika eşyalarıyla, Burgazada’daki Sait Faik Abasıyanık Evi yazarın hayatından kesitlerle, Heybeliada’daki Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi hatıralarıyla görülmeye değer.

PLAJLAR…

Yazın ilk günleriyle birlikte akın akın ziyaretçinin geldiği bölgenin plajları, İstanbul’a nazır manzarası ve Marmara Denizi’nin masmavi, serin sularıyla huzur ve eğlenceyi bir arada sunuyor. Büyükada’daki Yörük Ali ve Nakibey Plajları, Heybeliada’daki Aqua Green Beach ve Ada Beach Club, Burgazada’daki Çamakya ve Altı Numara, Kınalıada’daki Kumluk Plajı’nı listenize ekleyin.

HOŞGÖRÜ KÜLTÜRÜ…

Geçmişten günümüze Adalar, İstanbul’un kültür ve hoşgörü mozaiğini en iyi yansıtan yerlerden oldu. Müslüman, Hristiyan, Yahudi; farklı kültür, inanç, cinsel yönelim ve anlayış farkı olan binlerce insanın yaşadığı bu kadim topraklar, bu etkisini mimari yapılarında da gösteriyor.

YEMYEŞİL DOĞA…

İstanbul’un rutininden sıyrılmak, beton, gürültü, trafik ve kalabalıktan uzaklaşmak için kentin en yakın kaçış rotalarından olan Adalar, yemyeşil mesire yerleri ve Marmara Denizi’nin tatlı esintisiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Büyükada’daki Dilburnu Piknik Alanı, Heybeliada’daki Değirmenburnu Piknik Alanı, Kınalıada tepeleri, Burgazada’daki Kalpazankaya sahili, doğayla buluşmak ve bütünleşmek için ideal.

Adalar, İstanbulluların olduğu kadar İstanbul’a farklı yerlerden gelen yerli ve yabancı turistler için de ilk akla gelen ziyaret rotalarından. Bu muhteşemliği keşfetmek için uygun uçak bileti seçeneklerine göz atıp, seyahat programını hayata geçirmek ilk adım olabilir.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı