Suriyeliler artık caddeli!

Savaşlar, yıkımlar, karmaşa ve kaosun ardından milyonlarca Suriyelinin göçünden en büyük payı alan şehirlerden biri de İstanbul. Şehrin dört bir yanına yayılan Suriyelilerin 400 bini kayıtlı iken, genel göç oranının metropolde 1 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor. Bu kaostan nasibini alan yerlerden biri de, elit yaşam tarzının zirve yaptığı Bağdat Caddesi. Suriyeliler, artık caddeli…

Özenle hazırlanmış vitrinleriyle mağazalar, dünya mutfağının sayısız lezzetlerinin buram buram yayıldığı, eğlencenin, ulaşılabilirliğin ve estetiğin merkezi Bağdat Caddesi’nde, yaklaşık üç yıldır Suriyeli göçmenler de bu atmosferin bir parçası… Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan her Suriyeli fakir ve yardıma muhtaç değil, bir kısmının beraberinde varlıklarını getirerek daireler satın alabilecek güçte olduğu biliniyor. Ancak göçmenlerin çok büyük bir bölümünün şehir yaşantısına ve insani koşullara ters düşen görüntüleri, Bağdat Caddesi’ni de etkilemeye başladı. Her ne kadar emniyet ve zabıta birimlerinin ortak çalışmaları ile dilenciler kaldırımlardan uzaklaştırılmaya çalışılsa da, o manzaraların önüne bir türlü kalıcı olarak geçilemiyor.

Suriyeliler

CADDE DİLENCİLİĞİ DÖNEMİ…

İstanbul’un en nezih yerlerinin başında gelen Bağdat Caddesi’nde artık adım başı dilencilerle karşılaşmak mümkün. Son zamanlarda ise bu görüntülerin önemli bir kısmının Suriyeli göçmenlerden kaynaklandığı biliniyor. Hemen her yetişkin dilencinin yanında mutlaka bir çocuk dikkat çekiyor. Bazı göçmenlerin kucaklarındaki sadece birkaç aylık çocuklar; “Bu kaosta, yoklukta, zorlukta neden ve niye çocuk yapılır” sorusunu ister istemez akıllara getiriyor.

KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NDEN O AN…

Bağdat Caddesi’nin onlar için, Suriye’den Türkiye’ye yürüdükleri binlerce kilometreden hiçbir farkı yok. Saatler gece yarısı, Mayıs 2017… Suriyeli aile, ay ışığı altında boş cadde kaldırımlarında anlamsızca, derin derin yürüyor. Çocukları otobüs duraklarına dokunuyor, billboardları merakla inceliyor, yer yer çöpleri karıştırıyor ve ardından aile yürümeye devam ediyor. Kadıköy Life Dergisi objektiflerinde, bir “o an” daha gerçekleşiyor. Bağdat Caddesi’nde ise prestij değerlerinin sorgulandığı manzaralar devam ediyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı