Notre Dame de Sion 160 yaşında!..

Notre Dame de Sion, kuruluşunun 160. yılını “Tarihin Sonsuzluğunda: Notre Dame de Sion 160 Yaşında” adlı bir sergiyle kutluyor. Okulun eski öğrencilerinin kurmuş olduğu NDS’liler Derneği’nin girişimiyle; Vildan Gülçelik, Dürin Ababay Kariyo, Emine Perviz Erdem – Genpa, Habbib Pişan, Ayşin Arca – Tura Turizm ve Ahmet Kozikoğlu – Vista Turizm’in desteğiyle hazırlanan sergi, 20 Ocak-12 Mart 2016 tarihleri arasında okulun sergi salonunda gezilebilecek.

Serginin küratörü Saadet Özen, “Tarihin Sonsuzluğunda: Notre Dame de Sion 160 Yaşında” sergisi ile ilgili şunları ifade etti:

“Sergide 150 kadar fotoğrafın yanı sıra 100 civarında öğrenci defteri, ders kitabı, kıyafet, okulun kendine has geleneklerini yansıtan ödül taçları, kuşaklar ve kordonlar, tarihi bir perspektifle ziyaretçilere sunulacak. 160. yıl sergisinin temeli, bundan 10 yıl önce 2006’da, okulun 150. yılında yapılmış olan çalışmalara dayanıyor. O tarihte NDS’liler Derneği, dönüm noktası sayılabilecek bu yıl dönümünü kurumun geçmişiyle yeni bir bağ kurmak için bir fırsat olarak görmüştü. Notre Dame de Sion, Fransa dışındaki ilk okullarından birini 1856’da İstanbul’da, o dönemdeki adıyla Pangaltı’da açmıştı. Kuruluşunun 150. yılında okul hâlâ aynı yerdeydi.

Notre Dame de Sion, 160. yılında tarihin sonsuz akışına bu sergiyle bir kayıt daha düşmeyi hedefliyor…

Okul, 19. ve 20. yüzyılın keskin dönemeçlerinde varlığını ve büyük değişimlerden geçmiş olmasına rağmen imgesini nasıl koruyabilmişti? Bu soruya cevap arayan mezunlar, Roma’da ve Fransa’da bulunan NDS arşivlerine gitmiş, okulun eski öğretmen ve öğrencileriyle görüşmüş; ayrıca mektup, fotoğraf, karne ve kıyafet gibi malzemeleri bir araya getirmişlerdi. Bu çalışmalarla sadece kurumun tarihiyle değil, Osmanlı ve Türkiye tarihiyle de ilgili değerli bilgilere ulaşılmış, okulun geçmişinin ancak bu büyük çerçevenin içinde anlam kazanacağı anlaşılmıştı.

Bu çabalar, 2006 yılında bir kitap (Saadet Özen, Notre Dame de Sion, 150 Yılın Tanığı, Yapı Kredi Yayınları), bir belgesel (Çalıkuşları, Notre Dame de Sion’un Çocukları, yön. Can Dündar) ve bir sergi (küratör Sadık Karamustafa, Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu) ile sonuçlanmıştı. Çalışmaları üstlenenler, eskiye ait her tür izin-resmi belgeler kadar bireysel anılar, gündelik eşya vb. geçmişin yeniden kurgulanmasında aynı derecede paya sahip olabileceğini görmüşlerdi. Bu doğrultuda NDS’liler Derneği, kendi içinde düzenli bir arşiv oluşturarak bilgi ve belge toplamaya devam etti. Bunun yanı sıra Paris’te bulunan NDS arşivlerinde tekrar bir araştırma yürütülerek, eldeki bilgiler zenginleştirildi.

160. Yıl Sergisi, temel olarak bu yeni bilgilerin ışığında, tarihle yeni yaklaşımlarla hazırlandı. Yeni elde edilmiş olan bilgi ve malzemenin yanı sıra 2006’da yapılan çalışmalar sırasında kendileriyle görüşülmüş, kimi vefat etmiş olan okul mensupları da görüntü ve sesleriyle sergi salonunda yerlerini alacaklar.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı