Serenad Göksel’den beyaz perde seçkisi

Kültür-sanat editörlerimizden Serenad Göksel, sizler için beyaz perdeden seçtiği iki film Deha ve Saplantı’yı yorumladı. İşte Göksel’in perspektifinden film eleştirileri…

serenad gökselDEHA…

Özellikle anne babaların, çocuklarının eğitimi sürecinde izlemesi gereken dokunaklı bir aile dramı. Başrolleri Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer ve Jenny Slate’in paylaştıkları filmin senaristi Tom Flynn, yapımın yönetmeni ise Marc Webb. Bir matematik dehası olan Diana, intihar ederken bebeği Mary’yi kardeşi Frank Adler’e (Chris Evans) emanet eder. Felsefe profesörü olan Frank, mesleğini yeğeni uğruna terk eder ve yaşamını adeta annesinin genlerini taşıyan bu dahi çocuğu yetiştirmeye adar. Okul çağına gelen Mary (Mckenna Grace), öğretmeni tarafından süper bir beyin olarak keşfedilir ve üstün zekalı çocukların okuluna yazdırılması önerilir.

Bir deha olan kız kardeşinin acı sonunu yaşayan Frank, yeğeninin diğer arkadaşları gibi yetişmesinde ısrarlıdır. Bir anda ortaya çıkan otoriter anneanne Evelyn (Lindsay Duncan), kızı Diane’ın üzerinde gerçekleştiremediği hayallerini torunu Mary üzerinde denemek, onu  özel okullara göndermek ve kendince hak ettiği şartlarda yaşamasını sağlamak amacıyla kendi oğlu Frank’e velayet davası açar. Zira vaktinde kendi hayallerini rafa kaldırmış olmanın pişmanlığı içinde yaşamaktadır. Filmin birinci yarısı tamamen Mary’yi izleyiciye tanıtmaya ayrılmış, ikinci bölümü ise koruyucu aile hikayesini havada bırakan uzun bir  mahkeme sürecine odaklanmış. Chris Evans ve Mckenna Grace’in kimyalarının fevkalade tutmuş olmasından ötürü  ikilinin bir arada olduğu duygusal dozu yüksek sahneler, filmin can alıcı noktalarını oluşturuyor. Harikalar yaratan minik oyuncu, büyüklerinden aşağı kalmıyor ve başarı çıtası yüksek olan tüm kadroyu daha da renklendiriyor. Çocuk sahibi ailelere büyük katkı yapacağına inandığım film, bence seyredilmeye değer.

SAPLANTI…

Katherine Heigl, Rosario Dawson ve Geoff Stults’ın başrollerini paylaştıkları Saplantı, bir gerilim filmi. Yönetmenliği ve yapımcılığı Denise Di Novi’ye ait olan filmin senaryosunu Christina Hodson kaleme almış. Tessa Connover (Katherine Heigl), eşinden boşanmış bir kadındır. Zaten ayrılığın acısıyla zar zor baş edebilen Tessa’ya, eski kocası David’in (Geoff Stults) Julia Banks (Rosario Dawson) adında bir kadınla yeniden evlilik hayalleri kurması bir darbe daha vurur.

Üstelik David, Julia’yı eskiden Tessa’yla birlikte yaşadıkları eve getirir ve küçük kızları Lilly (Isabella Kai Rice) ile tanıştırır. Tessa, akıl almaz plan ve davranışları ile herkesin hayatını zorlaştırır. Gerilim severler bu filmi kaçırmayın, konu fevkalade işlenmiş. Oyuncu performansları şaheser. Saplantı konusu bundan daha iyi anlatılamazdı. İsminin hakkını veren bir yapım…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı