Şehir Tiyatroları, perdelerini 6’sı yeni 12 oyunla açıyor

Şehir Tiyatroları, yeni sezon oyunlarını 29 Eylül tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısıyla tanıttı.

Şehir Tiyatroları, yeni sezonda “On İki Öfkeli Adam”, “Fehim Paşa Konağı”, “Cyrano de Bergerac”, “Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli”, “12. Gece” ve “Vakti Geldi” adlı oyunların yanı sıra Ekim ayı içerisinde prömiyer yapacak olan Tolga Yeter’in yönetmenliğinde “Saadet Hanım”, Hülya Karakaş yönetmenliğinde “Yangın Yerinde Orkideler”, Yıldırım Fikret Urağ yönetmenliğinde “Martı”, Tarık Şerbetçioğlu yönetmenliğinde “Hisse-i Şayia (Bir Evlilik Komedisi)”, Ahmet Levendoğlu yönetmenliğinde “Aldatma” ve Haldun Dormen’in yönetmenliğini üstlendiği “Şahane Züğürtler” adlı yeni oyunlarını tiyatro seyircisiyle buluşturacak.

Şehir Tiyatroları

YÜZDE 87 DOLULUK ORANI…

Çok sayıda sanatçının da katıldığı toplantıda geçtiğimiz sezon verilerini paylaşan ve yeni sezon için güzel temennilerini paylaşan Şehir Tiyatroları Sahne Yöneticisi Kubilay Penbeklioğlu, şu açıklamalarda bulundu: “2015 yılında 43 oyunla perde açtık. Sezon boyunca 1.378 seans oyun oynandı, yaklaşık 408 bin seyirciye ulaşıldı. Bu rakam, yüzde 87 doluluk oranına denk geliyor. Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde yaz ayında 4 oyun oynandı, yaklaşık 20 bin seyirciye ulaşıldı. Sezon içi oynayan oyunların dışında Genç Günler ve Çocuk Şenlikleri kapsamında toplam 134 etkinlikte 26 bin genç ve çocuk izleyiciye ulaşıldı.

13 TURNE, 71 ÖDÜL…

2015 yılı içinde 11 yurtiçi ve 2 yurtdışı olmak üzere toplam 13 turne yaparak, Şehir Tiyatroları’nı başarıyla temsil ettik ve etmeye devam edeceğiz. Yakın tarihte de Adana turnemiz başlayacak. Şehir Tiyatroları, sezon içi oyunlardan 71 adet ödüle layık görüldü. Bu bizim gurur tablomuzdur. 103 yıldır olduğu gibi önümüzdeki sezonda da başarımızı artırmak için daha da gayret ve şevkle çalışacağız.”

sehir-tiyatrolari-perdelerini-aciyor-3
Şehir Tiyatroları, 5 Ekim’de sahneleyeceği oyunlarla sezona “merhaba” diyecek…

YABANCI OYUNLAR DA REPERTUVARA ALINACAK…

2016 yılı yeni sezon repertuvarını açıklayan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, etkinlikteki konuşmasında yeni tiyatro sezonunda Saadet Hanım, Yangın Yerinde Orkideler, Hisse-i Şaia, Martı, Reis Bey, Geç Kalanlar, Sızı, İblis, Makedonya Gamzesi gibi oyunların yanı sıra Polyanna, Keloğlan gibi çocuk oyunları ile birlikte yaklaşık 30 oyunu sahneye taşımayı planladıklarını anlattı. Uygur, sezon içerisinde yabancı oyunları da repertuvarlarına almayı planladıklarını ve ilerleyen dönemde detayları paylaşacaklarını belirterek; “Yeni tiyatro sezonumuzun hayırlı uğurlu olmasını, mutlu bir tiyatro sezonu geçmesini istiyorum” dedi.

DAİMA GENÇ OLMAK, GENÇ KALMAK…

Toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen; “Şehir Tiyatroları, Türk tiyatrosunun temel taşı, öncü kuruluşu, yeniliklerin ve güzelliklerin merkezidir. Yeni sezonun Şehir Tiyatroları’mıza, İstanbul’umuza ve tiyatro camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” derken, Haldun Dormen ve Zihni Göktay ise beraber yaptıkları söyleşide yeni sezona hazır olduklarını ifade ettiler. 50 yıllık dostluklarını vurgulayan tiyatronun iki duayen sanatçısı, “Sloganımız daima genç olmak, genç kalmak” şeklinde konuştu.

sehir-tiyatrolari-perdelerini-aciyor-5DÜNYA OYUNLARINI BİZE TANITAN BİR MÜESSESE…

Haldun Dormen, basın toplantısında yaptığı konuşmada şu mesajları verdi: “Şehir Tiyatroları, bu sene 103. yaşına giriyor. Türkiye’nin ilk kadın oyuncusu Bedia Muvahhit’i sahneye çıkaran, dünya oyunlarını bize tanıtan bir müessese. Her türlü oyun var sezonda. Yerli oyunlar olması da bizi çok mutlu ediyor. Yalnızca Türk oyunları ile yetinmek elbette doğru değil. Dünyada ne var ne yok bilmemiz, ne tür oyunlar oynanıyor hakim olmamız lazım.”

DİN, DİL, IRK AYIRMADAN HER OYUN OYNANIYOR…

Zihni Göktay ise tiyatro dünyasında yerli oyunların son yıllarda arttığına dikkati çekerek, şu görüşlerini paylaştı: “Yerli ve klasik oyunları yarıya yarıya oynuyoruz. Her ikisini de Şehir Tiyatroları’na katmamız, seyirciyle buluşturmamız gerekiyor. Yabancı yazarların oyunlarını oynamak bizim görevimiz, ama yerli yazarlarımızı da korumak zorundayız. Sağ, sol, din, dil, ırk, milliyet ayırmadan her oyunu oynuyoruz. Sosyo-ekonomik koşullarda ince göndermelerimiz, hakaret addetmeyen ironilerimiz oluyor.”

sehir-tiyatrolari-perdelerini-aciyor-4GENÇ YAZARLAR DAHA ÇOK TEŞVİK EDİLMELİ…

Bir diğer usta tiyatro sanatçılarımızdan Nilgun Kasapbaşoğlu, söyleşisinde yeni sezonda sahnelenecek “Saadet Hanım” oyununda Saadet Hanım karakterini oynayacağını belirterek; “Şehir Tiyatroları’nda bugüne kadar çok sayıda oyunda oynadım ve bu yıl 54. yılımı dolduruyorum. Bu kuruma çok önem veriyorum. Yeni sezonda ne mutlu ki genç yazarların yazdığı oyunlar var ve bununla gurur duyuyoruz. Genç oyuncuları ve genç yazarları daha çok teşvik etmek gerekiyor” açıklamasında bulundu ve tüm İstanbul seyircisini yeni sezonda oyunlara beklediklerini ekledi.

Şehir Tiyatroları, 5 Ekim’de sahneleyeceği oyunlarla sezona “merhaba” diyecek…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı