Duygu Ersoy: Cadde insana kendini iyi hissettiriyor

Geçtiğimiz hafta bildiğiniz üzere Bağdat Magazin olarak Cadde Sohbetleri’ni başlatmıştık. Bu hafta da sıkı takipçilerimizden Duygu Ersoy ile birlikteydik. Kendisiyle Murat Evgin’in Ark Music & Gigs’teki konserinde tanıştık, sohbet için sözleştik. Caddebostan sahilinde buluştuk, Göztepe 60. Yıl Parkı’na kadar yürüdük.

Duygu Hanım’ın hikâyesi, Caddebostan Ogün Sokak’ta başlamış. Üç kız kardeşin en büyüğü olan Duygu Ersoy, Çince öğretmenliği yapıyor. Cadde Sohbetleri’nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtiyor ve ekliyor:

ESKİDEN GENÇLER CADDE’DEYDİ, ŞİMDİ YOKLAR…

“Ben ilkokulu ve liseyi Kadıköy’de okudum ama üniversiteyi şehir dışında okuduğum için gerçekten Kadıköy’ün değerini çok daha iyi anladım. Benim öğrencilik yıllarımda, ki bundan 8 sene öncesinden söz ediyorum, Cadde’de çok fazla genç görüyorduk. Paten yapanlar, bisiklete binenler, yürüyüş yapanlar, canlı müzik yapanlar… Bu örnekleri çoğaltabiliriz ancak günümüzde bu kadar genç maalesef Cadde’de görünmüyor. Oysa o kadar güzel bir cadde ki Bağdat Caddesi. Dünyaya nam salmış bir isim, bir prestij noktası… Hem alışveriş yapabileceğiniz hem rahat rahat yürüyüş yapabileceğiniz sayılı caddelerden. Gece yaşamı açısından da hareketli ve son derece renkli bir cadde. Örneğin geçenlerde siz de Murat Evgin’in konseri için Ark Music & Gigs’teydiniz. Ben iki kardeşimi de alıp, rahat rahat gidip eğlendim mesela. Gerçekten Avrupa yakasına gitmek zorunda değiliz eğlenmek için.

Duygu Ersoy

ADIM BAŞI AVM…

Gençler semtimizde bulunan güzel mekanlardan bihaber, AVM’lerde sabahtan akşama kadar dolanıp duruyorlar. Suni yapıları doğal güzelliklere tercih ediyorlar. Halbuki çıksalar sokağa, nefes alsalar, AVM’lerdeki aynı mağazaların Bağdat Caddesi’nde de olduklarını görecekler. Onların kapalı alanlarda güzel vakit geçirebildiklerini düşünmüyorum. Okul çağlarımızda bizim yaptığımız gibi Cadde’de yürüyüş ve alışveriş yapıp, sahilde oturup kitap okumanın zevkini bir kez yaşarlarsa, AVM’lere kendilerini kapatmayacaklarından eminim.

Duygu Ersoy

CADDE’DE KÜLTÜR SANAT…

Cadde’de yaşıyor olmak, kültürel aktivitelerden çok verimli bir şekilde yararlanabilmeyi de beraberinde getiriyor. Örneğin, Caddebostan Kültür Merkezi’nde her gün öğle saatlerinde mutlaka bir seminer, akşamları da tiyatro-konser oluyor. Bununla birlikte sanat atölyeleri açılıyor, belediyenin mavi noktaları var, sürekli canlı müzik dinlemek mümkün. Cadde’de yürüyorsunuz, uzaktan korna sesleri geliyor; önce ne olduğunu anlamıyorsunuz, giderek size doğru yaklaşan nostaljik arabaları görüyorsunuz birden, konvoy halinde sizi maziye götürüyorlar. Sizce de Bağdat Caddesi insana kendini iyi hissettirmiyor mu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı