“Saraysız Başkan” Jose Mujica, Caddebostan’da…

Uruguay’ın eski Cumhurbaşkanı Jose Mujica, Kadıköy’den geçti. 8 Kasım Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde bulunan D&R mağazasında hayranlarıyla buluşan Mujica, okurlarına kitabını imzaladı.

Hayatının 14 yılını hapiste geçiren, 6 kez vurulan Jose Mujica, yaşam tarzıyla dikkat çekiyor. Eşine ait mütevazi bir köy evinde oturan, maaşının büyük bir kısmını ihtiyacı olan vatandaşlarına veren, 1987 model bir Volkswagen otomobil kullanan Mujica, 78 yaşında… 1970 yıllarında Tupamaru bayrağı altında sürdürdükleri gerilla faaliyetleri sırasında tanıştığı Lucia Topolansky ile cezaevi yılları dışında tüm yaşamını birlikte geçirdi, 2005 yılında evlendiler.

5 YIL İÇİNDE MUCİZELER YARATTI…

Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı olarak görev yaptığı 5 yıl içinde mucizeler yaratan Jose Mujica, ülkesinin topraklarının yüzde 90’ını tarıma elverişli duruma getirdi. Sığır, koyun, domuz, kümes hayvanları sayısının 45 milyona çıkmasını sağladı. Balıkçılık ve süt ürünleri sektörleri de onun çabalarıyla planlanandan da yukarı düzeye çıkartıldı. Bütün bu gelişmeler işsizlik ve kente göç sorunlarını çözdü, refah seviyesini yükseltti. Bütün bu büyük başarılar, Mujica’yı cumhurbaşkanlığına taşıdı.

İKTİDARDA BİR KARA KOYUN…

Uruguay’ın en güçlü politik dergilerinden Busqueda’nın baş editörü Andres Danza ile gazeteci-tarihçi Ernesto Tulbovitz’in kaleme aldıkları “İktidarda Bir Kara Koyun – Saraysız Başkan Jose Mujica” adlı kitabın çeviri ve editörlüğünü, Zaragoza Üniversitesi İspanyol Filolojisi bölümünde doktora çalışmalarını sürdüren Ali Tuncer gerçekleştirdi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı