Organ bağışlayın, geleceğe hayat verin!..

Organ Bağış Haftası etkinlikleri kapsamında Medicana Çamlıca Hastanesi önderliğinde düzenlenen “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” organizasyonu; bürokratlar, hastane yöneticileri, doktorlar, üniversite öğrencileri, nakil olan hastalar ve halkı bir araya getirdi. 8 Kasım Pazar günü Caddebostan sahilde toplanan davetliler ve katılımcılar, organ bağışı konusunda farkındalık yaratarak organ bağışının önemine dikkat çekti.

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya, Organ Bağışı Haftası kapsamında düzenlenen yarış organizasyonuna katılmak için sabahın erken saatlerinde Antalya’dan İstanbul’a geldi; ardından Caddebostan sahilinde kurulan etkinlik alanına ailesiyle birlikte giriş yaptı. Talebin hayli fazla olduğu ve 7’den 70’e her yaştan insanın katıldığı yarış öncesinde, kayıt olanlara t-shirt ve göğüs numaraları verildi.

“ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİNİ YAYMAK ZORUNDAYIZ…”

Koşu ve yürüyüş olmak üzere iki etaptan oluşan organizasyon, Medicana Çamlıca Hastanesi Başhekim Op. Dr. Salih Cüneyt Aydemir’in konuşması ile başladı. Op. Dr. Aydemir; “Yaklaşık 25 bin kişi nakil bekleme listesinde bulunuyor. Listenin çoğu böbrek bekleyen hastalardan oluşuyor, çünkü kalp ve karaciğer nakli bekleyen vatandaşlarımız ne yazık ki yeterli donör olmadığından hayatlarını yitiriyor. Avrupa’da organ bağışına baktığımızda milyonda 40 oranını görebiliyoruz. Türkiye’de ise oran milyonda 3… Farkındalığı, organ bağışının önemini, birçok hayat kurtarabileceğimizi mutlaka çevremize yaymak zorundayız. Yoksa bizler bu hayattan veda ederken, başka hayatları filizlendirme şansına kavuşamayacağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ…

Hakemler tarafından yapılan değerlendirme sonucu kadın ve erkek dalında ilk 3 dereceye giren genç sporcular sahneye davet edilerek, günün anlam ve önemine uygun altın, bronz ve gümüş madalyalarını Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan’dan aldılar. Yoğun ilgi gören program, plaket takdimi ve kapanış konuşmaları ile son buldu.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı