OUZO Roof, yenilenen menüsü ile fark yaratıyor

Anadolu Yakası’nın en prestijli otelleri arasında yer alan Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in terasında hizmet veren OUZO Roof Restaurant, yenilenen menüsü ile lezzetin adresi olmaya devam ediyor.

Günün her saati farklı manzarası ile görsel bir şölen sunan OUZO Roof Restaurant’ın menüsü, ödüllü Executive Şef Mehmet Yalçınkaya tarafından yenilendi. Ege, Mezopotamya ve Anadolu’nun yerel ürün ve tekniklerini modernize eden Yalçınkaya, yeniden yorumladığı OUZO Roof Restaurant menüsü ile Türkiye’nin her yerinden gelen yöresel lezzetleri şehrin merkezine taşıyor.

OUZO Roof Restaurant Executive Şef Mehmet Yalçınkaya

UNUTULMUŞ LEZZETLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYOR…

Ege, Mezopotamya ve Anadolu’nun özgün lezzetleri, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel ve OUZO Roof Restaurant mutfağının başarılı şefi Mehmet Yalçınkaya tarafından yeniden yorumlandı. Restorana gittiğinizde masanızda sizi yöresel ekmekler ve zeytin köpüğü karşılıyor. Lime ile bir arada köpük haline getirilen zeytinler, Anadolu’da geleneksel yayıkta yapılan tuzlu tereyağ ile ayrı ayrı döküm bir kabın içinde servis ediliyor. Altı ay süren Ar-Ge çalışmalarının sonucunda yenilenen menüde; başlangıçlarda zencefil, ay çekirdeği, süt köpüğü ile tatlandırılmış bal kabağı çorbası, asma yaprağına sarılmış dil peyniri ve pastırma çam fıstığı ile tatlandırılmış, karamelize şeker ile tütsülenmiş Isparta-Budur tarafı keçi peyniri, denizden üçleme, mevsimine uygun 8 çeşit meze ve 6 çeşit peynirden oluşan peynir tahtası bulunuyor.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER STANDARDA BAĞLANDI…

Mehmet Yalçınkaya’nın altı aylık Ar-Ge çalışmasının özetini “Denizden Üçleme” anlatıyor. Denizden Üçleme’de Konya’nın obruk peynirine sarılı somon, Kastamonu’nun organik siyez bulguru ile yapılmış sübye dolması, deniz börülcesi yatağı üzerinde lakerda ve Antep fıstıklı humus bulunuyor.

SARAYLARIN LEZZETİ DE OUZO’DA…

Saraylarda tüketilen bıldırcın yumurtası ile soğanlamayı, Anadolu halkının sıklıkla tükettiği yeşil mercimek ile kombinleyen Şef Yalçınkaya, yemeğin yanına koyduğu Kalamar ızgaralar ile kombini tamamlıyor.

KÜLDE AHTAPOT…

Mehmet Yalçınkaya, Anadolu’da külde pişirilen yemeklerden yola çıkarak esinlendiği “Külde Ahtapot” ile misafirlerini adeta bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Bu muhteşem lezzet, iki saat boyunca külün içinde ağır ağır pişirip, taş köprü sarımsağı ile bir bakır içinde servis ediyor. Sıcak başlangıçların spesiyalitesi olarak tercih edilen külde ahtapotun dışında taş fırında pişirilen midyede sıcak başlangıcın favorileri arasında yer alıyor.

BAHÇEDEN SALATALAR…

Mevsime uygun ürünler dışında salata servisi yapmayan restoranın salatalarının başrolünde, Antalya’dan gelen Avokado bulunuyor. Tel peynir yatağında, kuru domates ve Uşak’tan gelen tarhana cipsi ile servis edilen avokado salatası, bahar aylarında özellikle tercih edilen salatalar arasında yer alıyor.

SIRRI PİŞİRME TEKNİKLERİ…

Dağlama tekniğiyle pişirilen ve siyez bulguru ile servis edilen dana iliği üzerinde bonfile, beyaz mısır darısı üzerinde servis edilen kuzu sırtı, geleneksel Antep mutfağının vazgeçilmezi altı ezmeli kuzu, tarhana ile marine edilmiş levrek, confi tekniğiyle pişirilmiş, incirli firik bulguru ile servis edilen ördek ana yemekler arasında yer alıyor.

GREEK SPESİYALİTESİ…

Yunan yemeklerin orijinalliğine dokunmayan şef Yalçınkaya’nın, Greek menüsündeki favorileri arasında Saganaki Feta ve Mastika Sakız bulunuyor. Milföy hamurunun içinde Feta peyniri bulunan Saganaki Feta, kırmızı biber ve bal ile servis ediliyor. Mastika Sakız ise karamel rakı ve kavun ile muhteşem bir gurme lezzet sunuyor.

EN TATLI DİLEK: MASTİK

Ouzo Roof’un tatlı menüsünde yer alan dilek tatlısı Mastik, eğlenceli sunumu ile misafirlerin tatlı tercihlerinin başında yer alıyor. Mastika’yı yemeden önce dilek diliyorsunuz, daha sonra tatlının tadına varıyorsunuz. Bardağın içinde ise karamel, rakı, kavun ve taze nane bulunuyor. Tatlılar arasında lavantalı muhallebi, tarçın, karanfil ve zencefil ile tatlandırılmış Lime Mus da yer alıyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı