Nazım 114 yaşında!..

Ünlü şair Nazım Hikmet, doğumun 114. yılında Kadıköy Belediyesi organizasyonunda şarkılarla, şiirlerle anılacak.

15 Ocak 1902’de doğdu, doğduğu şehre bir daha dönmedi. 3 yaşında Halep’te paşa torunluğu etti. 14’ünde şairliğe başladı. 19’unda Moskova’da komünist üniversite öğrenciliği yaptı. 30’unda asılmasını istediler, 48 yaşında Barış Madalyası’nın ona verilmesini. Hapislerde de yattı, büyük otellerde de. Kimi insan otların, kimi insan balıkların çeşidini bilir, o ayrılıkların… Kimi insan ezbere sayar yıldızların adını, o hasretleri… Ve en büyük hasreti memleketine duydu.

HAYATI HEP CİDDİYE ALARAK, İNSANCA YAŞADI…

12 yılı hapiste tam tamına 61 yıl, yaşamayı hep ciddiye alarak ve insanca yaşadı. 3 Haziran 1963’de hayata gözlerini yumduğunda “Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu” dediği için  “Vatan Haini”ydi… Vatandaşlıktan çıkarılmıştı ama, hiç kimse ne onu ne de şiirlerini, şiirlerindeki umudu, sevdayı, inancı unutmadı.

CKM’DE ANMA TÖRENİ DÜZENLENİYOR…

Usta şair Nazım Hikmet, doğumunun 114. yılında Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikte, şiirleri ve şiirlerinden yapılan besteler eşliğinde anılacak. 15 Ocak Cuma günü Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek anma töreninde Kemal Kocatürk; şairin “Vatan Haini”, “Güneşi İçenlerin Türküsü”, “Hürriyet Kavgası” gibi herkes tarafından bilinen ve sevilen şiirlerini okuyacak. Anmanın bir başka özelliği de Opera Twins (Opera İkizleri) adıyla tanınan, dünyanın birçok şehrinde ve festivallerde sahne alan Didem ve Sinem Balık… Dünyaca ünlü “Opera İkizleri”, anma töreninde usta şairin şiirlerinden bestelenen şarkıları yorumlayacak. 15 Ocak Cuma günü saat 20.00’de başlayacak gecede, şiirler ve şarkılar dışında şairin hayatından kesitlerin sunulacağı bir sinevizyon gösterimi de olacak.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı