Mumiyo’ya Eminönü Baharatçısı’ndan ulaşabilirsiniz

Son zamanlarda adından çok söz ettiren, hatta Dr. Ender Saraç’ın da öneri listesine aldığı Mumiyo hakkında ayrıntılı bilgi aldık. Tarihi Eminönü Baharatçısı’nın Küçükyalı mağazasında görüştüğümüz Mağaza Müdürü Mine Çolakoğlu, vatandaşların bu özel maddenin kanserden ülsere, romatizmadan diş hastalıklarına kadar birçok hastalığı tedavi ettiğine inanmakta olduğunu ifade etti.

MUMİYO NEDİR? NE İŞE YARAR?

Asya kıtasında yetişen ve “Dağların Gözyaşları” olarak da bilinen Mumiyo’nun sağlık için pek çok faydasının olduğu iddia edilse de, madde hakkında daha önce bilgisi olmayan vatandaşlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Mumiyo nedir? Ne işe yarar? Geçmişi 3 bin yıldan daha uzun bir süreye dayanan Mumiyo, eski zamanlarda İran, Arabistan, Orta Asya, Çin ve diğer ülkelerde tıp alanında yoğun olarak kullanılmış. “Dağların Gözyaşları” ismiyle bilinen doğal bir maddeye verilen bir isim olan Mumiyo’nun sağlık için de pek çok faydası olduğu biliniyor. Maddeyi genel olarak tanımlayacak olursak; Asya’da dağların yüksek kesimlerinde, kayalıklarda ve mağaralarda bulunan, koyu kahve veya siyah renkli bir tortu olarak açıklayabiliriz. Mumiyo, buralarda yetişen bitkilerin zamanla dönüşümünden oluşmaktadır. Bu özel maddenin kanserden ülsere, romatizmadan diş hastalıklarına kadar birçok hastalığı tedavi ettiğine vatandaşlarca inanılmaktadır.

Eminönü baharatçısı

FAYDALARI NELER?

Toprak, taş, yağmurda bulunan vitamin ve minerallerin bulunduğu Mumiyo, birçok hastalığa iyi gelir. En eski çağlarda kemik, eklem, romatizma ve diş hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde bu maddeden diş macunu ve krem yapılır. 85′ den fazla mineral, amino asitler, A, B, C ve P vitaminleri bulunur. Ayrıca kobalt, bakır, nikel, demir, çinko, manganez, krom, sodyum, potasyum, magnezyum, kadmiyum, bizmut, molibden gibi elementler de içermektedir. Hasara uğramış kemiğin dokularını yeniler. Özellikle kırılmış kemiklerin daha çabuk yanmasına yardımcı olur. Kemik erimesi gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Bağışıklığı yenileyen güçlü bir etkiye sahip olan Mumiyo, aynı zamanda beyin fonksiyonlarının sağlığını da koruyarak; stres, unutkanlık,depresyon gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Metabolizmanın hasara uğramış hücrelerini harekete geçirerek, vücutta oluşan lezyonların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Özellikle karaciğerin toksinlenmesini engelleyerek, cilt sağlığını destekler. Yanık, tahriş ve yara izlerinin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Diş sararması ve diş enfeksiyonları gibi hastalıkları ortadan kaldırarak, ağız sağlığını korur. Yapılan araştırmalarda bağışıklığı güçlendirdiği için kanserli hücrelerin oluşumunu da engellediği ortaya çıkarılmıştır. Son yıllarda Mumiyo maddesinden elde edilen maske ise, cildi yenileyerek yaşlanmasını önler.

Mumiyo
Genel Yayın Yönetmenimiz Canan Toprakkaya ile birlikte Mumiyo hakkında bilgi almak için uğradığımız Tarihi Eminönü Baharatçısı’nın Küçükyalı mağazasında görüştüğümüz Mağaza Müdürü Mine Çolakoğlu, yardımcıları Mine Ateş ve Deniz Şenel ile birlikte hatıra fotoğrafı da çektirdik…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı