Meltem Araslı’dan dekorasyonda 2018-2019 trendleri

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde evlerimize küçük dokunuşlar yapmak hepimizin genel isteği. Vitrinler sonbahar-kış sezonunu karşılarken MA Home Suadiye’den İç Mimar Meltem Araslı, Bağdat Magazin okurları için dekorasyonda 2018-2019 yılı trendlerini yazdı.

“DEKORASYONDA SINIRLARIN SINIRSIZLIĞI YAŞANIYOR”

Tasarım, kültürlerin yaşamsal öğelerinin bir özeti olarak, bir şeyi zihinde biçimlendirme ve onu gerçeğe dökme halidir. Bütün sanatların temelinde tasarım olgusu vardır. Görsel bütünlük, denge ve orantı, tasarım sürecinin yoludur. Dekorasyonda ise bir mekanın özgün ve stil sahibi olması için önceliikle içinde yaşayanların kültürü ve yaşanmışlıkları ön plana alınmalıdır. Hobiler, alışkanlıklar ve karakterler, o mekanı özgün kılan önemli unsurlardır. 2018/2019 sonbahar kış sezonunda dekorasyon trendlerinin sadelik ve doğallıktan yana olduğunu göreceğiz. Malzeme seçimleri ve renkleri, doğala en yakın birliktelikler olarak karşılayacağız. Taştan yapılmış aksesuarlar, ahşap ev eşyaları… Bu seçimler doğallığı evinize taşıyacak küçük detaylar olarak karşımıza çıkacak bu sezon. 2018/2019 sonbahar kış ev trendlerinin en önemlisi ise, artık rahatlığın ön planda olduğu mekanlar.

TAZE HAYAT

Organik malzemeler, doğal bir şıklıkla birleşiyor. Dekorasyonda işlevsel bir yalınlık biçimini tercih edenler bu dokunuşlardan vazgeçemiyor. Ahşaptan ilham almış, metallerden yardım alarak harmanlanmış bir görsellik. Renkler daha çok toprak tonlarının yeşille ve taş renklerle kucaklaşması gibi… Sonuç olarak, çevre dostu bir yaşam tarzı sergileniyor.

MİNİMALİZİM

Hayatı minimumda yaşamak. Sadeliğin yanında retro bir yaşam sürmektir keyif veren. Öncelikle “sade” ile “basit” kelimelerini karıştırmamak gerekiyor. Basit, kullanımı ve içeriği özelliksiz olan. Sade ise özellikleri üzerinde düşünülüp, yalınlaştırılmış, tüm fazlalıklarından arınmış olandır. Yaşam alanında hiçbir kalabalığa yer bırakmama amacını hedefleyen minimalist dekorasyon, temelinde az eşya ile huzuru barındırır. Klasik ve ağır perdeler, avizeler, aksesuarlar, minimalist dekorasyonda yerini büyük bir boşluğa bırakmıştır. Daha az eşya ile yalnızca ihtiyaç duyulanı kullanmak esastır. Bu noktada modern yaşam ile minimalist dekorasyonu bağdaştırabilirsiniz.

IMAGINARY (HAYALLER)

Mükemmel ve denge uyumu… Biraz lüks ve yalınlık konsepti, güçlü çizgilerle belirlenmiş hatlar, düzen ve güven veren mekanlar. Büyük mobilyalar, mekanınızın izin verdiği ölçüde büyük kanepeler ve koltuklar seçebilirsiniz. Pirinç ve bakır, bu konsepte en güzel çağlarını yaşıyor diyebiliriz. Doğal taş ve granit kullanımı oldukça göze çarpacak.

Meltem Araslı

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı