Kurbağalıdere mucizesi gerçekleşiyor!..

kurbagalidere

Bağdat Caddesi’nin başlangıç noktası kabul edilen ve tam 50 yıldan beri Kadıköy’ün büyük sorunlarından biri olan Kurbağalıdere’de mutlu sona gelinmek üzere…

Kadıköy Life Dergisi, 2 Eyül’de piyasaya çıkan son sayısını Kurbağalıdere’ye ayıran dergi, “BU KEZ TAMAM” manşeti ile konuyu kapağına taşımış ve sorunun çözümlenmekte olduğunu yazmıştı. Milliyet Gazetesi’nin internet haber portalı da öngörümüzü doğrulayarak, “Müjde! O dereye balıklar geri döndü” başlığıyla haber yaptı.

İşte, Doğan Haber Ajansı’ndan Ali Aksoyer’in Milliyet.com.tr’de yayınlanan haberi:

O DEREYE BALIKLAR GERİ DÖNDÜ…

Kadıköy’de yıllardır ıslah çalışması yapılmadığı için zehir ve koku saçan Kurbağalıdere’de yaklaşık iki ay önce başlayan ıslah çalışmaları sonuç vermeye başladı. Daha önce kirliliğinden, kokusundan yanına yaklaşılamayan, teknelerin saplandığı siyah köpüren çamur görüntüsündeki Kurbağalıdere, bugün mavi rengine kavuştu, kıyıları ise yavru balıklarla doldu.

DERE ALARM VERMİŞTİ…

Fenerbahçe’de bulunan Kurbağalıdere, Temmuz ayı sonunda yaydığı aşırı koku, simsiyah suyu ve kirliliğiyle alarm vermişti. Kadıköylülerin duruma tepki vermesi üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, derede geniş çaplı ıslah çalışması başlatmıştı. Yapılan ıslah çalışmalarında ilk önce derenin ağzında biriken tonlarca çamur, vinçlerle çıkarılarak dereye temiz su girişi hızlandırılmıştı. Ayrıca borular döşenerek derenin içine temiz deniz suyu pompalanmaya başlanmıştı. Ancak dereden çıkarılan zehirli çamurların Marmara Denizi’ne dökülmesi çevrecilerin tepkisini çekmişti.

DERENİN RENGİ SİYAHTAN MAVİYE DÖNDÜ…

Kurbağalıdere’nin sadece denize döküldüğü yerde değil arka kısımlarından da devam eden ıslah çalışmaları, yaklaşık iki ay sonra karşılığını vermeye başladı. Derenin girişinde teknelerin bağlı olduğu bölümde daha önce siyaha bürünen derenin rengi, maviye dönmeye başladı. Derenin altından gelen hava kabarcıklarında ise büyük bir azalma var.

BALIKLAR DEREYE GERİ DÖNDÜ…

Kurbağalıdere’ye yapılan ıslah çalışmalarının ardından balıklar da geri döndü. Bugün derenin girişindeki kıyılar yavru balık dolu. Çoğunluğunu kefallerin oluşturduğu balık grupları arasında lüfer yavrularının da bulunduğu belirtildi. Dereden gelen kötü kokular ise artık yok denecek kadar az.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR…

Islah çalışmaların özellikle derenin arka kısımlardında devam ettiği belirtilirken, Kurbağlıdere’nin aşırı yağmur yağdığı günlerde taşması ve çevreye zarar vermesinin ıslah çalışmaları sonucunda ortadan kalkacağı belirtildi.

Genel Yayın Yönetmenimiz Canan Toprakkaya, derginin Editör yazısında “Kurbağalıdere’de balıklar yüzecek mi?” diye sormuş ve bunun çok yakın olduğunu dile getirmişti…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı