Kadıköy’de final heyecanı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması; bu yıl Polonya Ulusal Operası, Adam Mickiewicz Enstitüsü, İtalyan Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi işbirliği ve Borusan Sanat’ın katkılarıyla 06-11 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Yarışmanın halka açık yarı finali 9 Eylül Çarşamba saat 11.00’de, finali ise 11 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda düzenlenecek.

Yarışmanın Haziran ayında Paris, Londra, Berlin, Milano, Varşova ve İstanbul’da yapılan ön elemelerine, 24 farklı ülkeden 32 yaş altı 100 genç şancı katıldı. Her merkezde ayrı ayrı oluşturulan ön eleme jürilerinde, uluslararası alanda önemli isimler görev yaptı. Ön elemelerde seçilen 14 farklı milliyetten toplam 42 genç şancı, final serisine katılmak üzere Eylül ayında İstanbul’a gelecek. Türkiye’den de 4 soprano, 1 mezzosoprano, 1 bariton ile 1 basın bulunduğu ve opera dünyasında yer edinmek için İstanbul’da mücadele etmeye hazırlanan gençlerin yer alacağı yarışmayı, Avrupa’dan pek çok menajer ve opera direktörü de takip edecek.

OPERANIN PARLAYAN YILDIZLARI…

8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda jürinin oylarıyla belirlenecek birinci 12.500 Avro, ikinci 7.500 Avro, üçüncü ise 3.500 Avro para ödülü kazanacak. La Scala Akademisi’nin verdiği özel ödülü kazanan bir yarışmacı La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından üç aylık bir eğitim bursuna layık görülürken, Polonya Ulusal Operası’nın verdiği özel ödülü kazanan bir yarışmacı ise Polonya Ulusal Operası’nın bir prodüksiyonunda rol almaya hak kazanacak. Dinleyicilerin oylarıyla belirlenecek Leyla Gencer Halk Ödülü’nün sahibi, 2016 yılında gerçekleştirilecek 44. İstanbul Müzik Festivali’nin bir konserinde yer alabilecek.

LA DİVA TURCA…

Tüm dünyada “La Diva Turca” olarak ayakta alkışlanmış ve söylediği başrollerle halen daha opera dünyasında referans alınan büyük sopranomuz Leyla Gencer’in onuruna düzenlenen bu yarışma, bugüne kadar pek çok önemli yeteneği opera dünyasına kazandırdı.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı