Kadıköy yeni eğitim dönemine hazır

Kadıköy ilçesindeki eğitim kurumları, 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Dönemi’ne yoğun bir şekilde hazırlanıyor. Hemen hemen tamamlanmış olan hazırlıklarda son rötuşlar yapılıyor. İlçe genelinde birçok okulun boya-badana ve temel altyapı eksiklikleri tamamlandı, bazı okulların peyzaj düzenlemeleri de bitmek üzere.

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verilerine göre, yeni dönemde 262 okulda toplam 60 bin öğrenci eğitim alacak. 3 bin 221 derslikte, 3 bin 144 öğretmen görev yapacak. Öte yandan, okulların açılacak olması sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi de birtakım özel önlemler aldı. Bu kapsamda, 17 Eylül Pazartesi günü toplu taşıma araçları 06.00-14.00 saatleri arasında ücretsiz olacak. İETT tarafından mevcut 4 bin 840 otobüs ve 453 metrobüse ek olarak, 349 adet otobüs ve 90 adet metrobüs konulacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün saha personeli dışında büroda çalışan personelden destek alınacak, 83 adet motosikletli ve 156 polis ekip otosu görev yapacak. Diğer alınan tedbirler ise şu şekilde:

Kadıköy

  • Yollarda oluşan maddi hasarlı kazalara, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan 189 adet çekici ile  müdahale edilecek.
  • Trafik akışını sağlamak için okul çevreleri ve kritik noktalarda, 47 yaya personel ile birlikte toplam 475 polis görevlendirilecek.
  • Mobil Okul Timleri, okul önlerinde ve çevresinde meydana gelebilecek her türlü güvenlik sorununa en seri şekilde müdahale ederek, sorunu yerinde çözüme kavuşturacak.
  • İDO ve servis odaları, koordineli olarak okul servis araçlarının İDO arabalı vapurlarını öncelikli kullanması için gerekli yönlendirmeleri yapacak.
  • Trafiği engelleyecek tüm hususlar ortadan kaldırılıp, çalışmalar daha sonra kademeli olarak başlatılacak. Mevcut çalışmaların okul açılış gününden önce bitirilmesi sağlanacak. Çalışmalar sırasında yerleştirilen şerit daraltıcı ya da trafiği engelleyici aparatların toparlanması sağlanacak. Zaruri çalışmaların gece vardiyasında sürdürülmesi sağlanacak. Alt yapı çalışmaları yapan İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ vb. kurumlarla önceden iletişime geçilerek, eğitim ve öğretim dönemi açılış haftasına kadar çalışmalar bitirilecek.
  • Okulların açıldığı gün, okul servis araçlarına tam gün ücretsiz park alanı sağlanacak.
  • Yine birçok trafik polisi, yollarda yoğun denetim yapacak.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı