Hakemlerin suyu çıkıyor, teknolojiye mi danışsak?

Fenerbahçe, “garip” Hırvat hakemin kurbanı oldu. Portekiz takımı Braga ile rövanş maçında sahaya çıkan sarı-lacivertliler, “Bebek” lakaplı hakemin aşırı kötü yönetimi ve tartışmalı kararları nedeniyle UEFA Kupası mücadelesini kaybetti. 3 kırmızı kart ve 1 penaltı kararının yanı sıra saha içerisinde yaşananlar; “Hakemler ne kadar güvenilir? Çok tartışmalı ve belirsiz anlarda kamera görüntülerinden yardım alınabilecek düzenleme yapılmalı. Hakemlerin duyguları ile hareket etmesinin önüne geçilmeli” gerçeğini gözler önüne serdi.

Karşılaşmada Braga takımının ofsaytını “görmeyen” Hırvat hakem Ivan Bebek, 1-1 devam eden mücadelede topa elle müdahale ettiği gerekçesi ile Mehmet Topal’a kırmızı kart gösterdi, penaltı kararı verdi. Volkan Şen ve Alper Topuk’u da kırmızı kart ile saha dışına çıkaran hakem, Braga’yı çeyrek finale yolladı. Maçın finalinde 8 oyuncu ile mücadele eden Fenerbahçe, 4-1’lik skor ile göz göre göre tarihi maçta ezilen taraf oldu.

HAKEMLERİN TEK BAŞINA KARARLARI GÜVENİLİR DEĞİL!..

Günümüzde birçok spor karşılaşmasında hakemlerin fevri ve yanlı kararları, mücadelelerin kaderini belirleyebiliyor. Hızla gelişen teknolojik olanaklar, günümüzde bazı spor dallarında da kullanılıyor.Video hakem uygulaması, beraberinde hata ve bilinçli yanlış kararları tamamen ortadan kaldırabiliyor ya da minimize edebiliyor.

FİFA BUNU GÖRDÜ, VİDEO HAKEM BAŞLATIYOR!..

Dünya futbolunun markalarından FİFA, hataları azaltmak için “Video Hakem” teknolojisini denemeye karar verdi. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ve FIFA’nın katılımı ile bu yıl 130.’su düzenlenen Yıllık Genel Toplantı’da alınan karara göre, en geç 201-2018 sezonu itibariyle bazı liglerde Video Hakem teknolojisi devreye girecek.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı