Galeri FE’de “Lirik”

Galeri FE, 24 Mart-9 Nisan 2016 tarihleri arasında üç çağdaş sanatçının sergisine ev sahipliği yapıyor. Kadıköy’de sanat üretimlerine devam eden Yücel Kale, Aksel Zeydan Göz ve Gökhan Deniz, “Lirik” isimli resim ve heykel sergisi ile duygu durumlarını farklı malzeme ve teknikle izleyiciye sunuyor.

Çalışmalarında plastik ve estetik değerlerden çok duygu olarak izleyiciyle ilişki kurmayı önemseyen sanatçılar, hayatın kişi maneviyatı üzerinde bıraktığı etkileri anlatma gayreti içinde, insanın yaşantı ve deneyimlerinden bizleri haberdar etmeye çalışıyor. Eserlerdeki gerçek ve hayal ürünü kompozisyonlar sanatçıya ait saf, el değmemiş duyguların gün yüzüne çıkmasına yardımcı olurken; izleyiciyi de bu dünya içinde kendine yer bularak, aktif bir katılımcı haline geliyor.

AKSEL ZEYDAN GÖZ…

Aksel Zeydan Göz’ün tuval üzerine gerçekleştirdiği resimler, üretim süreci yaşadığı gece gündüz döngülerinde çizgi ve renk ile inşa edilmiş, özellikle bir yere yetişme kaygısı olmadan resmedilmiş, izleyicinin hikayeler kurmasına imkan tanıdığı düşünce manzaralarıdır. Hayatın sıradanlığının güzelliği temalı resimlerinde, çevresine inceleyen gözle bakmış bir şey arayan insanoğlu bulunur.

GÖKHAN DENİZ…

Gökhan Deniz, resimlerinde insanın insana yaptıklarından hareketle kimlik ve iktidar kavramları üzerine yoğunlaşır. Kötülük, suç, masumiyet ve tanıklık gibi evrensel temalarla bir dil oluşturmaya çalışır. Dünyanın her yerinde karşılığı belirgin, uyandırdığı duygular benzer olan bir dil. Resimlerdeki figürler, sadece insan olduğumuzu bizlere hatırlatmaya çabalar.

YÜCEL KALE…

Çeşitli malzemeler üzerinden sanatsal üslubunu oluşturan Yücel Kale’nin ahşap, cam, bakır gibi farklı malzemeleri ustalıkla kullanışı, denemeye ve yeniliğe açık, keşifçi yönünü gösterir. Görme eylemini, kendine has lirik bir üslup ile fantastik öğeler ve masallar üzerinden anlatım yolunu seçmesi, bakmak ve görmek arasındaki büyük farka dikkat çeker.

Galeri FE

Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No:60/4 Çiftehavuzlar – Kadıköy 

Tel: (0216) 368 03 78  –  www.galerife.com

 

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı