Four Winds kulelerinden Kadıköy Belediyesi’ne şok!

Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu Taşyapı tarafından Çiftehavuzlar semtinde inşa edilen Four Winds kuleleri için Kadıköy Belediyesi, rekor denebilecek bir tazminata mahkum edildi.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, Taşyapı tarafından Kadıköy Belediyesi’ne açılan tazminat davası sonuçlandı ve belediyenin kendilerine gecikme faizi ile birlikte yaklaşık 130 milyon lira tazminat ödenmesine karar verildi.

Four WindsÖRNEĞİNE AZ RASTLANIR BİR KARAR…

Söz konusu haber, “Kadıköy’de inşa edilen konut projesi Four Winds ile ilgili örneğine az rastlanır bir karar çıktı” şeklinde verilirken; projenin yapımını gerçekleştiren Emrullah Turanlı’nın açıklamalarına da yer verildi. Açıklamalarında, Kadıköy Belediyesi’ne “İşimi kasıtlı olarak engelledi ve maddi zarar uğradım” gerekçesi ile dava açtığını belirten Turanlı; “Önceki gün 6. Asliye Hukuk Mahkemesi lehimize karar verdi. Kararda, Kadıköy Belediyesi’nin 101 milyon 859 bin lira tazminatı dava tarihinden itibaren işletilecek faizi ile şirkete ödemesine karar verildi” dedi.

ÇEVRE SAKİNLERİ VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ KARŞI ÇIKMIŞTI…

Kadıköy’ün kalbine adeta bir hançer gibi saplanan, Bakırköy’den ve Taksim’den bile görülerek Kadıköy’ün siluetinde karmaşa yaratan Four Winds projesinin inşaatına 2006 yılında başlanmıştı. Başta çevre sakinleri olmak üzere sivil toplum örgütleri projeye karşı çıkmış ve günlerce protesto gösterileri yapmıştı. Bu baskılar altında denetimlerini arttıran Kadıköy Belediyesi sık sık kontroller yapmış, hatta konuyu yargıya bile taşımıştı.

BELEDİYE İNŞAATI ENGELLEDİ…

Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı ise hukuki bir gerekçe, yasal bir dayanak ve mahkeme kararı olmadığı halde belediyenin işin her aşamasında kendilerini engellediğini dile getirdi. Hatta belediyenin inşaatın giriş çıkışlarına kamyonlarını dizerek barikat oluşturduğu, şantiyeye giriş çıkışın engellendiğini, bu mağduriyetin mahkeme tespiti sonrası giderilebilmiş olmasından büyük zarar gördüğüne değinen Turanlı; “Benim işim belediye tarafından gerekçesiz engellenmesi nedeniyle 5-6 yıl gecikti. Bu süreçte inşaat maliyetleri arttı, bankalara faiz ödedim ve zarara girdim. Bu zarar için de dava açtım ve kazandım” açıklamasında bulundu.

BU PARA HALKIN CEBİNDEN ÇIKACAK…

Kendisinin buna benzer uygulamalarla 22 yatırımının engellendiğini dile getiren Emrullah Turanlı; “Bu tazminat kararı tüm siyasetçilere, bürokratlara örnek olsun. Bu paralar milletin cebinden çıkacak. Devleti yönetenler, kendi hırsları ile hareket ediyor ve olan yine millete oluyor. Benim maddi tazminatım ödenecek, manevi tazminatım ret edildi. Onunla ilgili mücadeleme de devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Four Winds

NUHOĞLU: KARAR HUKUK DIŞI, İTİRAZ EDECEĞİZ…

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz, haberinde Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun açıklamalarına da yer verdi. Açıklamasında mahkeme kararını hukuk dışı olarak yorumlayan ve itiraz edeceklerini belirten Nuhoğlu; “Yaşadıklarımız tam bir akıl tutulması. Kamuyu baskı altına almaya çalışıyorlar. 100 milyon tazminat ne demek. Tüm projenin maliyeti anca bu kadar eder” ifadelerini kullanarak, şunları söyledi:

HEM O UCUBELERİ YAPACAKLAR, HEM DE ZARARA UĞRADIM DİYECEKLER…

“Hem o ucubeleri yapacaklar, hem de zarara uğradım diyecekler. Bir defa söz konusu projede fazla inşaat var. Proje ihale edildikten sonra tadilat yapıldı ve ayrıcalıklı bir imar kullanıldı. Şirket yasal olarak belediyeye iskan için başvurması gerekirken, bizi es geçip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gittiler. Bunun için bizim açtığımız dava da sürüyor. İnşaatı engellediler iddiaları da gerçek değil. Engel olunsa o iş bitmezdi. Şirket zarara uğradım diyor ancak, tüm Kadıköylüler bu proje ve yarattığı yoğunluktan şikayetçi. Kadıköylünün zararını kim ödeyecek.”

HUKUKA VE HAKKANİYETE AYKIRI BİR KARAR…

Mahkemece hükmedilen tazminat miktarının, tahkikat aşamasında mahkemece alınan bilirkişi raporlarında belirtilmeyen bir miktar olduğunu belirten Başkan Nuhoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Mahkeme kararı sanki önceden biliniyormuş gibi, daha önce raporlarda belirtilmeyen miktar üzerinden harç yatırılmak suretiyle Taşyapı tarafından davada talep edilen miktar arttırıldı. Söz konusu karar, kaçak inşaatın finansman maliyetini kamuya ve Kadıköy halkına yükleyen, hukuka ve hakkaniyete aykırı bir karardır.”

Four Winds
Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı; “Four Winds konut projemiz için belediye 10 yıldır bizi zorluyor. Gerekçesiz ruhsat vermedi, kamyonları şantiyeme çekip iş yaptırmadı. Bu nedenle işler 5-6 yıl gecikti. İnşaat maliyetim arttı, bankalara faiz ödedim. Bu haksızlığa dava açtım ve kazandım” dedi…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı