Fenerbahçe Parkı’nda permakültür bahçesi

Kadıköy Belediyesi, Fenerbahçe Parkı’nda bulunan 900 metrekarelik alanı Saint Joseph Lisesi öğrencilerine “permakültür bahçesi” olarak tahsis etti. Haftanın birkaç günü bahçeye gelen gençler, ekim yaparak fidelerini suluyor ve yabani otları yoluyor.

fenerbahce-parkinde-permakultur-bahcesi (1)

KADIKÖY BELEDİYESİ’NDEN TAM DESTEK…

Öğrencilerin marul, kadife çiçeği, çin yeşillikleri, hardal otu, kırmızı ıspanak, arı otu, tere, biber gibi birçok sebzeyi diktiği bahçeye, belediye ekipleri de çalı ve fidan dikti. Doğal bitki yetiştirme yöntemlerini öğrenmek ve öğretmek, bahçecilik hakkındaki bilgi ve becerilerini arttırmayı hedefleyen gençlere Kadıköy Belediyesi’nden tam destek var. Öğrencilere ekim dikim çalışmalarında destek olan ekipler, onlar yokken bahçenin bakımını da sağlıyor.

fenerbahce-parkinde-permakultur-bahcesi (2)

PERMAKÜLTÜR NEDİR…

Permakültür; doğadaki insan yerleşimlerini, doğal ekosistemlerden örneklenen ziraat uygulamaları ve sürdürülebilirlik görüşüne göre uygulayan bir ekolojik tasarım anlayışıdır. Permakültür’ün diğer bir tanımı, “sürdürülebilir yerleşimler” tasarlamaktır. Bu bir felsefe ve toprak kullanımı yaklaşımının, tek yıllık ve çok yıllık bitkiler, hayvanlar, mikroklima, toprak ve su yönetimi ile insan ihtiyaçlarının birlikte ve bağlantılı olarak iç içe geçtiği üretken topluluklar bütünüdür. Felsefeye göre bitkiler, hayvanlar, onların besin döngüleri, iklim faktörleri ve hava döngüsü süreçleri, ekolojik resmin bir parçasıdır. Habitat sakinlerinin ihtiyaçları gıda, enerji, barınma ve altyapı için kanıtlanmış teknolojiler kullanılarak sağlanır. Sistemde bir elemanın çıkışı, başka bir elemanın girişi olarak görülmektedir. Sürdürülebilir tarımın uygulamaları arasında, çoğu bitkinin aynı anda yetiştirilmesi (çok-türlülük) de vardır. Sürdürülebilir bir sistemde işyükü en aza indirilmiş, atıklar kaynak şekline dönüştürülmüş ve verim en üst düzeye çıkartılmıştır. Bu ilkeler çiftliklerde, evlerde, bir ölçüde kentsel yerleşimlerde veya herhangi bir ortamda uygulanabilir. Permakültür tasarımının temel amacı; bitki, hayvan ve insanları üretim amaçlı bir araya getirerek, bakımı kolay, sürdürülebilir ve kendi kendine yeten bir düzeni “mümkün olan en küçük alanda” oluşturmaktır.

fenerbahce-parkinde-permakultur-bahcesi (5)

fenerbahce-parkinde-permakultur-bahcesi (4)

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı