Fatma Girik’e Şoför Nebahat’lı yaş günü

Türk sinemasının usta oyuncusu Fatma Girik’in 75. yaş günü, Kadıköy’de çok özel bir etkinlikle kutlandı. “Şoför Nebahat” temalı kutlamada Girik, 50 yıl sonra filmdeki şoför kostümüyle kullandığı 1952 model aynı otomobilin direksiyonuna geçti.

Kadıköy merkezli İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin “Yeşilçam’a Saygı” etkinlikleri kapsamında organize ettiği programda, filmin başrollerini paylaşan usta oyuncular Fatma Girik ve İzzet Günay yıllar sonra bir araya geldiler. “Nice Mutlu Yıllara Şoför Nebahat Abla” adlı etkinlikte, filme gönderme yapılarak kişi başı 250 kuruş ücretli Taksim-Emirgan dolmuş durağı, klasik araçlara dama ve taksimetre takılarak canlandırıldı.

Fatma Girik

YEŞİLÇAM’DA DOLU DOLU 60. YIL…

Filmde oyuncu olarak yer alan Sami Hazinses’e ait unutulmaz “Şoför Nebahat” şarkısı eşliğinde canlandırılan dolmuş durağında kesilen pastayla, Fatma Girik’in hem Yeşilçam’daki 60. yılı hem de 75. yaş günü kutlandı. Programda her iki sinema ustasına da İKOD tarafından Yeşilçam’a verdikleri büyük emeklerden dolayı teşekkür plaketleri verildi. Etkinlik kapsamında “Şoför Nebahat” adlı parçayı döneminde Münir Özkul adına stüdyoda seslendiren müzisyen Feridun Güçlü, aynı parçayı akordeonuyla yarım asır sonra yeniden seslendirdi. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin ev sahipliğinde Kadıköy’de gerçekleşen programda, geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan ve filmin 1960’lı yıllarda çekilen ilk serisinin başrol oyuncusu Sezer Sezin de anıldı.

“İYİ Kİ YAPMIŞIZ BU FİLMLERİ”

1970 yılında Süreyya Duru’nun yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Şoför Nebahat” filminde Fatma Girik, babasından kalan taksiyle yaşam mücadelesi vererek ailesinin geçimini sağlamaya çalışan güçlü bir kadını canlandırmıştı. Programa katılan usta oyuncu Girik, duygularını şöyle ifade etti: “Sağlık sorunlarıma rağmen, renkli bir gün yaşamak adına bu organizasyona katılmak istedim. Çok da isabetli bir karar vermişim. Çok mutlu oldum. Yaklaşık 50 yıl önce kısıtlı imkanlarla yaptığımız filmlerden biridir Şoför Nebahat. Bugün rol arkadaşım sevgili İzzet’i görmek beni çok duygulandırdı. İyi ki de yapmışız bu filmleri. Ben de bazen Yeşilçam filmlerini izliyorum. Ah o günler, ah diyorum. Bu etkinlik bana büyük bir yaş günü armağanı oldu. İKOD’a kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum. Bundan daha güzel bir 75. yaş kutlaması olamazdı.”

“ESKİ DOSTLARI GÖRMEK İNSANI DUYGULANDIRIYOR”

Filmin diğer oyuncusu İzzet Günay ise; “Fatma’yı uzun süredir göremiyordum. Çok ama çok özlemişim. Eski dostları görmek insanı duygulandırıyor. Ben de dostumun yeni yaşını kutluyor ve ona sağlıklı nice yıllar diliyorum. İKOD’a da böyle güzel bir organizasyonla bizleri buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ŞOFÖR NEBAHAT, GÜÇLÜ KADINI SEMBOLİZE ETMİŞTİR…

Etkinliğe ilişkin açıklama yapan İKOD Başkanı Serkan Okay da şu açıklamalarda bulundu: “Cinsiyet eşitliğinde çok büyük adaletsizliklerin yaşandığı, kadına şiddetin sıradanlaştığı, Kadın Hakları Günü’nde bile kadın cinayetlerinin işlenebildiği günlerden geçiyoruz. Şoför Nebahat ise tüm engellemelere rağmen ayakta durmaya çalışan, zorluklarla mücadele eden, evinin geçimi için var gücüyle gece gündüz çalışan, güçlü kadını sembolize etmiştir. Bu yüzden Yeşilçam’a Saygı çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz ‘Nice Mutlu Yıllara Şoför Nebahat Abla’ adlı bu etkinliğimizi çok önemsiyoruz. Türk kadınını güçlü kılabilmek için, büyük önder Atatürk’ün de ifade ettiği gibi dünya yüzünde gördüğümüz her şeyin kadının eseri olduğuna inanmak ve ülkemizde bunun için mücadele etmek gerekmektedir.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı