Erenköylü oyuncudan örnek proje: Sesli Köşe

Uzun bir kurumsal hayat sürecinden sıkılıp kendi hayallerinin peşinden koşmaya karar veren Erenköylü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Erhan Gökay Aksoy, hobi olarak başladığı gazete haberlerini sesli olarak internette yayınlama projesi “Sesli Köşe” ve projenin giderek gerçeği dönüşmesini Bağdat Magazin’e anlattı. İşte ayrıntılar…

Daha önce neler yapıyordunuz?

20 yıl bankacılık yaptıktan sonra kurumsal hayattan ayrıldım. Bankacılıktan önce radyo ve televizyon yayıncılığı yaptığım için dönüş yine medyaya oldu aslında. Şu anda radyoculuk, seslendirme ve dublaj yapıyorum. Bu arada beyaz yakalıyken ertelediğim gizli ajandamdaki oyunculuk sevdam da aldığım eğitimden sonra hayata geçti. Yani bir de oyunculuk var. Kurtlar Vadisi, Arka Sokaklar, Yunus Emre gibi dizilerde küçük rollerle başladım. En son Moda Sanat Tiyatrosu’nda oynadığım oyunla tiyatroya da adım attım.

Bu işe nasıl başladınız?

Sesli Köşe aslında bir sosyal sorumluluk projesi olarak doğdu. Uzun zamandır görme engelliler için bir şeyler yapmak istiyordum. Öte yandan seslendirme yapıyorsanız, her gün düzenli olarak okuma yapmanız ve sesinizi çalıştırmanız gerekir. Gündemi takip etmek için her gün köşe yazılarını da takip ediyordum. Bu ikisi birleşince Sesli Köşe doğmuş oldu. Aslında kurumsal hayatta yoğun çalışma temposu içinde özellikle serviste geçen zamanlarda köşe yazılarını okumak isterdim ama okumak, zaten bizim gibi işinde devamlı bilgisayar kullanan insanlar için yorucu bir şey halini alırdı. Bir de işin bu tarafı vardı. Sonuçta görme engellilerin mekanik bir ses yerine insan sesinden yazarları dinlemesi, sanırım benim açımdan en büyük mutluluk. Kişisel olarak da ben hem okuma yapıyorum, hem sesimi açıyorum, hem de gündemi takip etmiş oluyorum. Gelen güzel yorumlar da cabası.

Gökay Aksoy Sesli Köşe

Neden “Sesli Köşe”, tepkiler nasıl? Dünya sıralamasında ciddi bir yerdesiniz…

Evet, sesli Köşe Apple Podcast’ler dünya sıralamasında 12. sıraya kadar yükseldi. Basit bir hobi olarak başlayıp işin buralara kadar geleceğini açıkçası beklemiyordum. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan Sesli Köşe, zaman içinde gündemi takip etmek isteyen herkes için faydalı bir programa dönüştü. Dünyanın çeşitli ülkelerinden olumlu geri dönüşler alıyorum. Amerika, Brezilya, Almanya, İngiltere ve Çin’den köşeyi dinleyen dostlar var. Her gün 2 saatimi veriyorum ama gelen bir cümle teşekkür bile bana fazlasıyla yetiyor. Destek veren, mesajlarıyla beni motive eden herkese, başta ailem olmak üzere çok teşekkür ediyorum.

Başarınızı neye bağlıyorsunuz? Podcast’te dünya 12.’liği önemli bir başarı…

Sesli Köşe, 29 Ekim 2016 tarihinde bir Yılmaz Özdil yazısıyla başladı. Bugün 1,5 yıl önceye bakınca üç şey söyleyebilirim; hayal etmek, devam etmek ve vazgeçmemek. Süreklilik her zaman kazanıyor. Mottom hep şuydu: “Bir kişi bile dinlese vazgeçmeyeceğim.” Zaten sevdiğiniz işi yaparken çalışmış olmazsınız değil mi?..

Nasıl bir ekipman düzeneğiniz var? Evde mi yapıyorsunuz kayıtları?

Kayıtları evimdeki küçük stüdyoda yapıyorum. Notebook, tablet ve mikrofon üçlüsü Sesli Köşe’yi canlandıran ekipmanlarım. Sesli Köşe podcast, yani ses dosyası olarak doğdu. Şu anda herkesin farklı kanallardan ulaşabileceği bir mecra oldu. Hafta içi her gün, yazı sayısına göre 30-50 dakika arasındaki kayıtlara seslikose.net web sitesinden, Erhan Gökay Aksoy YouTube kanalından veya Apple Podcast’ler uygulamasından ulaşılabiliyor.

Sosyal sorumluluk adına görme engelliler için okunan e-kütüphaneden bahseder misiniz?

Bu kütüphane, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) içinde yer alıyor. Kütüphanede engelliler için gönüllülerin okumuş olduğu birçok sesli kitap yer alıyor. Benim de gönüllü olarak seslendirdiğim bir kitap, sevgili Gizem Serra Sözen’in “Hikayemin Adı Kırmızı” adlı ilk kitabı, Haziran ayından bu yana kütüphanede bulunuyor. İsteyen herkes bu e-kütüphaneye destek verebilir. Gönüllü olarak kitap okumak isteyenler, aşağıdaki linkten detaylı bilgiye ulaşabilirler: www.getem.boun.edu.tr

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı