Denizlerde yeni av sezonu başladı

2016-2017 Su Ürünleri Av Sezonu’nun açılışı için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nda tören düzenlendi. Balıkçı ve balıkçı ailelerinin de yoğun ilgi gösterdiği törene, Başkan Topbaş ve Bakan Çelik’in yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin ile balıkçılık derneklerinin yetkilileri katıldı.

av sezonu

TÜRKİYE DENİZ ÜLKESİ…

Törende konuşan Başkan Topbaş, Türkiye’nin deniz ülkesi olmasına rağmen yeterince denizlerinden faydalanamadığını söyledi. Son dönemdeki uygulamalarla birlikte balıkçılık sektöründe güzel gelişmelerin yaşanacağına vurgu yapan Topbaş; “Türkiye bir kıta özelliği gösteriyor. Bu kadar zenginlikleri olan bir ülkenin ekonomik açıdan da dünyada çok farklı bir noktada olması gerekir. Yerleşim sürecini doğru değerlendiremediğimiz için o günlerden bugüne gelen sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

av sezonu

KAÇAK VE YANLIŞ AVLANMA HALA DEVAM EDİYOR…

Alınan tedbirlere ve uyarılara rağmen yasak avlanmanın hala devam ettiğini dile getiren İBB Başkanı Kadir Topbaş; “Maalesef yanlış avlanmalar oluyor. Zaman zaman denizde görüyorum, av mevsimi dışında büyük gemiler projektörlerle avcılık yapıyorlar. Esasında bunlar denizciliği öldürüyor, insanların geleceğini yok ediyorlar. Biz dengeli ve doğru bir avcılık yapsak, dünyada ekonomisi denizden gelen en yüksek ülke haline geliriz” ifadelerini kullandı.

av sezonu

GÜRPINAR’A YENİ YOL…

Başkan Topbaş, Gürpınar’da 460 bin metrekarelik bir balık hali yaptıklarını hatırlatarak, tören alanına geldiğinde kendisine iletilen bir sorundan ve sorunu çözmek için izlenilecek yoldan şöyle bahsetti: “Gürpınar’da 460 bin metrekarelik bir balık hali yaptık. Buraya geldiğimizde bizlere tuttukları balıkları Gürpınar’a götürmek için karayolunda bir sorun yaşadıklarını ve 3,5 km’lik bir yolun yapılması halinde sorunun çözüleceği bilgisini verdiler. Genel Sekreter Yardımcım, bu sorunu çözmek için yarın buraya gelerek görüşmeler yapacak. İnşallah köylerdeki derelerin ıslahı konusunda da hayvancılığın gelişmesi adına birtakım çalışmalara başlayacağımızın bilgisi vermek istiyorum.”

av sezonu

VİRA BİSMİLLAH…

“Vira Bismillah, inşallah yeni balık sezonu bereketli geçer” diyen Kadir Topbaş, balıkçılara ve yerel yöneticiler olarak kendilerine düşen görevleri şöyle sıraladı: “Balıkçılarımız sabırla işlerini yaparsa, bizler yerel yöneticiler olarak balıkçılarımızın tuttukları balıkların vatandaşlarımızın sofrasına ulaşmasında kendilerine yardımcı olursak, hem İstanbul halkı hem de Türkiye daha sağlıklı bir şekilde balık yeme fırsatına ulaşmış olur. Balıkçılarımız, balığı hale sokmayayım da balık değerlensin mantığıyla değil, ben daha taze balığı halkıma nasıl yedirebilirimi düşünmek zorundadır.”

av sezonu
Av sezonunun başlaması nedeniyle balıkçılar için duaların okunduğu törenin sonunda Başkan Topbaş ve Bakan Çelik, halka pişirdikleri balıklardan dağıttı…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı