Concord İstanbul’a “En İyi Dönüşüm Projesi” ödülü…

Kadıköy Fikirtepe’nin dönüşümünde başrol oynayan Concord İstanbul, bu yıl düzenlenen Sign of the City Awards yarışması kapsamında “En İyi Dönüşüm Projesi” seçildi. Ödül, 4 Kasım 2015 tarihinde Hilton İstanbul Bomonti’de yapılan törende Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım’a verildi.

Kadıköy ve Bağdat Caddesi’nde yüzlerce binanın dönüşümüne katkı yapan Teknik Yapı’nın, İstanbul’un ilk yerleşim merkezi olan ve Khalkedon adıyla bilinen Fikirtepe’deki dönüşüm projesi Concord İstanbul, hak ettiği payeye kavuştu. Bölgede gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarında hep öncü olan Concord İstanbul, ilk ruhsata sahip olan ve ilk kat irtifakı kurulan proje olma özelliğinin yanı sıra bünyesindeki tüm dairelerin tamamının çok kısa sürede satılmasıyla da kendini ispatladı.

“DÖNÜŞÜMDEKİ BAŞARIMIZIN SİMGESİ OLDU”…

Teknik Yapı’nın dönüşüm projelerindeki deneyiminin 1974’de başladığına dikkat çeken Umut Durbakayım, Bağdat Caddesi başta olmak üzere Anadolu Yakası’nda gerçekleştirilen tüm dönüşüm projelerinin halen ilk günkü gibi ayakta, sağlam ve yüksek getiri sağladığına vurgu yaptı. 1974 yılında Kadıköy’de riskli apartmanların dönüşümüyle başlayan dönüşüm projelerinin 1999 depreminden sonra “Sivil Kentsel Dönüşüm” sloganıyla devam ettiğini belirten Durbakayım, şunları ifade etti:

40 YILI AŞAN DÖNÜŞÜM DENEYİMİNİN AVANTAJI…

“Concord İstanbul, devletin de kentsel dönüşüm konusunda attığı büyük atılımların ilk örneklerinden biri oldu. Kadıköy Fikirtepe Kentsel Dönüşüm projesi, Türkiye’nin ilk ve en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak ‘dönüşüm tarihi’ne geçti. Pilot uygulama olarak tarihe geçen Fikirtepe’de çok uzun ve zorlu bir süreç yaşadık.  Bu zorlukları yaşadık,bama başarıyla aştık. Teknik Yapı’nın 40 yılı aşan dönüşüm deneyimi bize burada büyük bir avantaj sağladı. Fikirtepe’deki ilk ruhsatı alma, ilk kat irtifakını kurma ve satışa sunduğu ilk projesinin tamamının satılması gibi önemli başarılara imza attı. Sonuç olarak bu güzel ödülü almaya hak kazandığımız için gururluyum.”

3 AŞAMALI DEĞERLENDİRME…

Sign of the City Awards kapsamında kaliteli, çevreci ve sürdürülebilir bir vizyona sahip olan inşaat ve gayrimenkul markalarının projeleri, toplam 3 aşamalı değerlendirme sisteminden geçerek büyük ödüllere ulaşmaya çalıştı. İlk aşamada, projelerin teknik değerlendirmesi yapıldı ve kriterlere uygunluğu incelendi. 21 Eylül-9 Ekim tarihleri arasındaki ikinci aşamada ise jüri üyeleri, teknik elemeyi geçen projeler arasından ön elemeyle her kategori için 5 finalist belirledi. Final aşamasında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güzin Konuk başkanlığındaki uzman ve sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri, ödül sahiplerini belirledi.

DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ CONCORD İSTANBUL…

Toplam 1.185 bağımsız bölümden oluşan Concord İstanbul projesi, E5 ve TEM otoyoları kesişme noktasında, Boğaz köprüleri bağlantı yollarının hemen yanı başında yükseliyor. Yüzde 1 KDV, vergi ve harç muafiyeti avantajına sahip proje; iki metro istasyonu, Metrobüs ile Marmaray bağlantısının hemen girişinde yer alan ayrıcalıklı konumu ile İstanbul’da trafik derdine de son veriyor.  Deniz ulaşımına da çok yakın bölgede yer alan proje, bu avantajlarıyla şehrin iki ucuna, merkezi iş alanlarına ve Tarihi Yarımada’ya en kolay ulaşımı sağlıyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı