Çocuklarınızı açık havadan mahrum bırakmayın…

Açık havanın ve güneşin, çocuğunuzun gelişimi için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?Ancak günümüz şartlarında çocuklar, zamanlarının çoğunu kapalı alanlarda hareketsiz olarak TV ve bilgisayar başında geçiriyor. Oysa ki çocukların sağlıklı büyümesi için açık havaya ve güneşe ihtiyaçları var. Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren ile güneşin çocukların göz sağlığı üzerindeki etkilerini konuştuk.

Miyopluk ya da uzağı net görememe sorununun en yaygın göz bozukluklarından biri olduğunu belirten İsmail Hakkı Özeren; “Çocukların dışarıda, açık havada geçirdikleri zamanın artırılması, onların genel sağlığı ve görmeleri için oldukça önemlidir” diyor ve yurt dışında yürütülen çalışmalara dikkat çekiyor:

DIŞARIDA GEÇİRİLEN ZAMAN MİYOP RİSKİNİ AZALTIYOR…

“İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, çocukların dışarıda geçirdiği zamanın miyop olma olasılığını ve miyopinin ilerleme şansını yaklaşık yüzde 13 oranında azalttığını ve buna karşın, haftada 4 saatten fazla kapalı alanda oynayan çocuklarda uzakta bulanık görmenin daha sık görüldüğü tespit edildi. Bunun sonucunda hafta boyunca açık havada geçirilen her saatin, uzağı görememenin (miyop) ilerleme riskini yüzde 2 oranında azalttığı bulundu.”

DAHA FAZLA ARAŞTIRMA YAPILMASI GEREKİYOR…

“Araştırmalar gösteriyor ki dışarda oynayan çocukların miyop olma olasılığı daha azdır” diyen Op. Dr. İsmail Hakkı Özeren; açık havada olmanın neden miyopluğa karşı koruyucu olduğunun nedenini kesin olarak bilmediklerini, açık hava faaliyetlerinin görmedeki rolünü açıklamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor.

BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONLARI TETİKLİYOR…

Sonuç olarak Özeren, miyopi artışının zamanlamasının bilgisayar ve cep telefonu kullanımındaki artış ile çakıştığına dikkat çekerek; “Yaş, aile geçmişi ve fazla okuma gibi etkinliklerin bazıları miyopi oluşumunda etkili olabilir. Aynı zamanda çocukların, anne ve babalarının gençliklerinde oynadıkları futbol, ip atlama ya da bayrak yarışı gibi oyunlar yerine cep telofonu, iPad ve bilgisayar oyunlarını oynamayı tercih etmeleri, miyopi oluşumunda araştırılması gereken bir durumdur” diyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı