CKM’de Bir Yaz Gecesi Rüyası

Ünlü oyuncular Levent Üzümcü ve Sezai Aydın, “Bir Yaz Gecesi Rüyası” isimli oyun ile Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kadıköylü tiyatroseverlerle buluştu. Üzümcü ve Aydın’ın performansı büyük beğeniyle karşılandı. William Shakespeare’in yazıp, Aleksandar Popovski’nin yönettiği Bir Yaz Gecesi Rüyası, Levent Üzümcü ve Sezai Aydın başta olmak üzere geniş bir oyuncu kadrosuyla sahneye taşındı.

Bir Yaz Gecei Rüyası

BİR YAZ GECESİ RÜYASI…

Bir Yaz Gecesi Rüyası, Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde adeta kendi rüyasına dönüşmüş. Shakespeare’in yazdığı rüyayı kendi biçimlendirdiğinde ortaya çıkan oyun; Titania, Oberon, Puck ve Orman Perileri’nden bağımsız iki farklı çizgide ilerliyor; aşıklar ve esnaflar. Bu karakterler tekstin orijinal halinde çok baskın ve belirgin değillerken, Popovski rejisinde üçgenin tamamlayıcıları oluyor. Sıradanlığa hiçbir şekilde müsaade etmeyen sahne tasarımıyla da Sven Jonke, Theseus’un düğün şenlikleriyle başlayan müthiş rüyayı yine sürpriz bir şekilde finallendiriyor. Shakespeare’in yazdığı olayların tüm karmaşasını kendine rehber edinerek yeni baştan bir izlek oluşturan Popovski, sıradan olan herşeyi yıkıp, Sven Jonke’nin muhteşem sahne tasarımıyla Bir Yaz Gecesi Rüyası’na yeni bir boyut getiriyor ve oyunu Puck, Titania, Oberon üçgeninden kurtarıp, en küçük rol kişisine kadar tüm karakterlerin sahnede iz bırakmasını sağlıyor. Tasarımcı Sven Jonke ise seyirciye renk algısının ne denli önemli olduğunu adeta ispatlarcasına yaptığı bu tasarımla, aynı zamanda zaman ve mekan algısını sahne üzerinde ne denli ustaca değiştirebileceğini kanıtlıyor.

Bir Yaz Gecei Rüyası

KADIKÖY VE TİYATRO…

Sanata ve sanatçıya hak ettiği değeri veren Kadıköylüler, oyun bitiminde büyük bir coşku ile tiyatro emekçilerini ayakta alkışladı. Kadıköy izleyicisinin her zaman bambaşka olduğunu dile getiren Levent Üzümcü, oyun sonunda cep telefonundan ekibiyle birlikte sahneden izleyicileri de kapsayacak şekilde bir özçekim gerçekleştirdi ve sosyal medya hesabında “Dün akşam 700 Kadıköylü #Biryazgecesirüyası ile #Martınsonubahar dedi.” şeklinde paylaşım yaptı.

Levent Üzümcü’nün sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraf…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı