Ali Koç dev projeyi açıkladı: FENER OL

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün sürdürülebilir mali bağımsızlığına yönelik oluşturulan “FENER OL” kitlesel kaynak oluşturma projesinin detaylarını Fenerbahçe TV’deki konuşmasında paylaştı. Dünya spor tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük kitle kaynak projesi olan FENER OL’u bir taraftar hareketi olarak tanımlayan Ali Koç; “Fenerbahçe’nin yaşadığı en karanlık günlerin birinde, aydınlık geleceğimize giden hareketi başlatıyoruz. FENER OL, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün içinde bulunduğu mali sıkıntıyı aşarak, gerçek ekonomik özgürlüğüne kavuşturmak için tasarladığımız en önemli projelerimizden biri” dedi.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün tarihindeki en karanlık günlerden birinde başlatılan projenin öncesinde dikkat çekmek adına kulüp Fenerium’ları kapattı, FBTV ve Fenerbahçe Radyosu’nun yayınını kesti, sosyal medya hesapları, resmi web sitesi, Alex de Souza ve Lefter Küçükandonyadis heykellerini kararttı. 4 Nisan tarihiyle ilgili olarak konuşan Ali Koç; “4 Nisan 2015’de Fenerbahçe’nin Rizespor deplasmanı dönüşü, 40 canını taşıyan takım otobüsü kurşunlandı. O kara günde Fenerbahçe’nin canına kıymak istendi, varlığına kast edildi. Biz bir 4 Nisan’da yok edilmek istendik ama bir başka 4 Nisan’da hep birlikte yeni bir tarihi yazmak için bir aradayız. 4 Nisan, artık bağımsız yarınlarımız için hep birlikte yazacağımız hikâyenin ilk günü” açıklamasında bulundu. Koç, sözlerine şöyle devam etti:

FENER OL

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK…

Fenerbahçe Spor kulübü olarak yakın tarihimizde ilk kez bu kapsamda bir finansal destek kampanyası gerçekleştiriyoruz. Kampanyamızın sonuçlarının dünyada bir spor kulübünün gerçekleştirdiği en başarılı örnek olacağına inanıyorum. FENER OL kampanyası, uzun vadeli bir stratejinin en önemli ayaklarından biri. Kulübün geçmiş dönemlerden gelen ve yakın gelecekte karşılanması gereken yükümlülükleri için sıcak para girişine ihtiyacımız vardı. Yönetimi devraldığımızdan beri ana hissedar olarak kulübümüzün ve küçük hissedarlarımızın sermaye artışına katılımı, yönetim olarak şahsi kefaletlerimizle aldığımız düşük faizli kredi ve getirdiğimiz sponsorluklara 140 milyon dolarlık kaynakla acil ihtiyaçlarımızı karşıladık.”

AVRUPA KUPALARI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR…

“FENER OL” kampanyasının bir diğer kritik amacına dikkat çeken Ali Koç, projedeki başarının Şampiyonlar Ligi katılımına büyük etki edeceğini belirterek, UEFA ile gerçekleştirilmiş olan uzlaşma sözleşmesini gündeme taşıdı: “UEFA ile 2016’da yapılan ve 31 Mayıs’ta sona erecek FFP (Financial Fair Play) anlaşmasına göre, kulübün 3 yıllık süreçte hem yıllık bazda hem de anlaşma süresinde uyması gereken iki ayrı zarar seviyesi var. Buna göre, 2016-2019 arasında futbol faaliyetlerindeki zararın 30 milyon Euro’yu geçmemesi gerekiyor. Ancak sezon başında göreve geldiğimizde iki yıllık zarar toplamı 90 milyon Euro idi. 31 Mayıs’a kadar 60 milyon Euro’luk farkı kapatmazsak, UEFA yaptırımlarına maruz kalacağız. Kampanyamız başarılı olursa, Avrupa kupalarına katılma hakkımızı kormuş olacağız” ifadelerini kullandı.

“FENERBAHÇE, VEFA VE FEDAKÂRLIKLARIN EN BÜYÜĞÜNÜ HAK EDİYOR”

Fenerbahçe’nin yükünü sırtlamak için 7’den 70’e tüm Fenerbahçelilerin tek yürek olması gerektiğini belirten Ali Koç; “Vefa ve fedakârlıkların en büyüğünü hak eden Fenerbahçe’dir. Çorbada hepimizin tuzunun olması gereken, hep birlikte kayıtsız şartsız Fenerbahçe’ye FENER OL’ma günüdür” mesajı verdi.

GÖNÜLLÜLER ARACILIĞIYLA TÜM TÜRKİYE’YE YAYILACAK…

FENER OL, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün binlerce kişiyi bulan gönüllü organizasyonu aracılığıyla tüm Türkiye’ye yayılacak. İlk etapta 38 ilde 3000’in üzerinde gönüllü, kulübe yaratılacak kaynağın istikrarlı bir şekilde artması için çalışmalarını sürdürecek. Bu harekete destek vermek isteyen taraftarlar, kulübün resmi sitesindeki kampanya sayfasında (www.fenerbahce.org/fenerol) yer alan ödeme şekillerinden (kredi kartı, banka hesaplarına havale veya EFT, PTT Posta çeki, SMS ile) katkıda bulunabilecek.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı