CKM’de eski ile yeni kuşak bir arada

Caddebostan Kültür Merkezi, Mine Sanat Galerisi sahibi Mine Gülener’in organizatörlüğünde 19 sanatçının katılımıyla düzenlenen “ÖNCESONRA” adlı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. 8 Mart 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergiyi sanatseverlerin kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

19 sanatçının yer aldığı “ÖNCESONRA” adlı sergide, sanat ortamının yakından tanıdığı usta sanatçılar ile genç sanatçılar ve sanatçı adayları bir araya geliyor. Mine Gülener’in organzatörlüğünde gerçekleşen sergi, Kadıköy’de 1985 yılında kurulan Mine Sanat Galerisi’nin Avrupa Yakası’ndaki serüveninin ardından yeniden Kadıköy’deki sanatsal faaliyetlerine başlamasının da bir sembolü niteliğinde.

CKM

HEP YENİ KALABİLEN SANATÇILAR İLE SANATÇI ADAYLARI BİR ARADA…

Serginin başından sonuna dek desteğini esirgemeyen değerli sanatçı Yusuf Taktak, şunları ifade etti: “Sergide sanat ortamının yakından tanıdığı ve yıllardır yapıtlarını sanat ortamıyla paylaşan, dolayısıyla zaman geçtikçe değer kazanan, hep yeni kalabilen sanatçılar ile neredeyse ilk kez izleyici karşısına çıkacak genç sanatçılar ya da sanatçı adayları bir arada. Her iki taraf için de önemli olan, bu tür sanatsal karşılaşmalarda usta ve genç sanatçının işlerini yan yana görmenin merak uyandırma hissiyle birlikte ‘önce-sonra’ oluşan sanat kavramlarının ortak bir mekanda ses vermeleridir.”

ESKİ İLE YENİ KUŞAK ARASINDAKİ BAĞLARI TANIMLAMA FIRSATI SUNUYOR

Sanat tarihçi Hande Özdilim ise sergiyi şu şekilde tanımlıyor: “ÖNCESONRA, farklı kuşaklardan sanatçıların hemen hemen aynı tarihlerde, farklı medyumlarda ve üslupta üretilmiş işlerini yan yana getirerek, sergi mekanının fiziksel şartlarının ve sergileme dinamiklerinin de el verdiği ölçüde karşılaştırılmasına imkan sunan bir sergi olma özelliğine sahip. Geçmiş ve gelecek arasındaki zamana bağlı değişimi, faklılıkları ve benzerlikleri, eski ve yeni kuşak sanatçının işleri üzerinden ‘önce-sonra’ gibi sınırları belirsiz kavram dizisi bağlamında irdelemeyi amaçlamaktadır. Türk sanatına gerek sanatsal üretimleriyle, gerek yetiştirdikleri sanatçı adayları ile yön veren, sanat ortamının yakından tanıdığı usta sanatçılar ile sanat kariyerinin başındaki sanatçılar ve sanatçı adaylarının yapıtlarını bir araya getiren sergi, eski ile yeni kuşak arasındaki bağları, ara yolları tanımlama fırsatı sunmaktadır.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı