Caddebostan’da Uluslararası Felsefe Günleri

Uluslararası Felsefe Enstitüsü’nün her yıl farklı ülkelerde gerçekleştirdiği Uluslararası Felsefe Günleri başladı. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi ve Maltepe Üniversitesi Marma Kongre Merkezi’nde oturumların gerçekleşeceği kongrenin bu yılki başlığı “Değer, Değerler ve Anlam” olarak belirlendi.

Uluslararası Felsefe Günleri’nin açılışı Kadıköy’de yapıldı. Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılışa Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Betül Çotuksöken, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Marmara Eğitim Vakfı Müdürü Sayın Melike Oğuzhan, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Belma Akşit, Romanya Milli Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı, IIP üyesi Prof. Dr. Mircea Dumitru, Uluslararası Felsefe Enstitüsü Genel Sekreteri Prof. Dr. Bernard Bourgeois, Uluslararası Felsefe Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve dünya çapında birçok felsefeci ve İstanbullu katıldı.

Uluslararası Felsefe Günleri

EVRENSEL DEĞERLERDEN UZAKLAŞIYORUZ…

Uluslararası Felsefe Günleri’ne ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Betül Çotuksöken, tüm katılımcılara teşekkür etti. Marmara Eğitim Vakfı Müdürü Melike Oğuzhan ise, konuşmasında dünyanın içinde bulunduğu durumun evrensel değerlerden uzaklaşmak olduğunu belirterek, böyle bir zamanda böyle bir kongrenin gerçekleştirilmiş olmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

İNSANLAR İNATLA BARIŞ İÇİNDE YAŞIYOR…

Melike Oğuzhan’ın ardından konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, dünyada yaşanan terör ve şiddet dalgasına dikkat çekerek, “Dünya neden bu halde?” diye sordu. Şiddetin güç ve hakimiyet kavgası nedeniyle sürdüğünü belirten Nuhoğlu; “Bütün bu şiddete ve kaosa rağmen insanların birbiriyle sorunu yok. İnsanlarımız inatla, dirençle barış içinde yaşıyor. Bu savaş siyasetçilerin” dedi. İnsanların sadece maddi ihtiyaçlarını karşılanmasının yeterli olmayacağını belirten Başkan Nuhoğlu, insanların kişilik ve kimlikleriyle değer görmek istediklerini ifade ederek, siyasetçilerin bu anlamda değer yaratmadığı belirtti.

Uluslararası Felsefe Günleri

KONGRE BAŞLIKLARI GÜNDEME IŞIK TUTACAK…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun ardından konuşan Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Belma Akşit, Uluslararası Felsefe Günleri’nin bu yılkı başlığı “Değer, Değerler ve Anlam”a dikkat çekerek; “Anlam ve değer konularına nasıl bakıyoruz onu anlatmak isteriz” dedi. Kongrede irdelenecek başlıkların bugün dünyanın yaşadığı sorunlara ve gündeme ışık tutacağını ifade eden Akşit, Maltepe Üniversitesi adına tüm katılımcılara teşekkür etti.

İNSAN BİLİMLERİ, DESPOTİK BİR İKTİDAR KARŞISINDA DURMAYI SAĞLAR…

Romanya Milli Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı, IIP Üyesi Prof. Dr. Mircea Dumitru ise; “Burada bulunduğum için herkese teşekkür edeiyorum” diyerek başladığı konuşmasında, dünyanın sessiz bir kriz içinde olduğunu söyledi. Siyasetçilerin sorunları ekonomik birtakım çözümler üreterek çözebileceğini düşündüğünü belirten Dumitru, bunun büyük bir yanılgı olduğunun altını çizdi. Ekonomik büyümenin demokrasiyi sağlamlaştıracağını düşünmenin çocukça olduğunu belirten Prof. Dr. Dimutru; “Modern özgür ulusların gelişmesinde insan bilimleri önemli bir rol oynamıştır. İnsan bilimleri, insanların despotik bir iktidar karşısında durmasını sağlar” şeklinde konuştu.

Uluslararası Felsefe Günleri

kadikoyde-uluslararasi-felsefe-gunleri (1)
Uluslararası Felsefe Enstitüsü’nün her yıl farklı ülkelerde gerçekleştirdiği Uluslararası Felsefe Günleri, Caddebostan Kültür Merkezi’nde başladı. Etkinlik, 9 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek…

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı