Caddebostan’da Su Altı Görüntüleme Festivali

Türk Balıkadamlar Spor Kulübü tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenecek olan Uluslararası Marmara Su Altı Görüntüleme Festivali, 1-4 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Caddebostan Koyu’nda gerçekleştirilecek.

Kulüp Başkanı Mehmet Nezih Saruhanoğlu, Caddebostan’daki kulüp merkezinde AA muhabirine yaptığı açıklamada 1980’li yıllardan itibaren denizlerin süratle kirlenmeye başladığını söyledi. Dışarıdan bakıldığında deniz kirliliğinin fark edilmediğini, ancak kendilerinin su altında fazla vakit geçirdikleri için bu kirlilikten rahatsız olduklarını belirten Saruhanoğlu, şunları ifade etti:

CADDEBOSTAN KOYU’NDAN 10 TON ÇÖP ÇIKTI…

Uluslararası Marmara Su Altı Görüntüleme Festivali“Bunun üzerine bir Su Altı Çöp Toplama Yarışması tertip ettik. Bu etkinlik 80’li yıllarda başladı ve ilk olarak bunu yarışma gibi sunduk. Sırf Caddebostan Koyu’ndan 10 tona yakın çöp çıktı. Bu durum basında da büyük ilgi gördü. Bu çalışmalar zamanla tüm Türkiye’ye yayıldı. Kirliliği görüntüleyip basın yoluyla daha fazla insana gösterelim diye, daha sonra Su Altı Kirliliği Görüntüleme Yarışması şeklinde bir etkinlik başlattık. Su altında fotoğraf ve video çeken arkadaşları daldırdık. Bu etkinlik 23 yıldır devam ediyor. Daha sonra bunu uluslararası festivale dönüştürdük. Bu sene 16.’sını düzenliyoruz.

BU SENE FESTİVAL MUSTAFA KOÇ’A İTHAF EDİLİYOR…

Dünyadaki en meşhur su altı fotoğrafçıları, su altında film ve video çekenler Uluslararası Marmara Su Altı Görüntüleme Festivali’ne katılıyor. Resimlerini ve eserlerini yolluyorlar, uluslararası jürimiz bunları değerlendiriyor. Bu sayede bütün dünya yaptığımız faaliyetleri öğrenmiş oluyor. Dünyada bu tip yaklaşık 20 festival var. Bizimki 6-7. sıralarda. Çok ilgi gören bir festival. Festival boyunca resim sergileri, paneller ve konferanslar olacak. Festival aynı zamanda sporun, çevreciliğin ve sanatın bir arada sunulduğu ender etkinliklerden biri. Her sene Uluslararası Marmara Su Altı Görüntüleme Festivali’ni su altına gönül veren bir isme ithafen yapıyoruz. Bu sene de Mustafa Koç’a ithaf ediyoruz.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı