Bayram tatili önlemlerinizi aldınız mı?

İstanbul, tüm Türkiye ile birlikte 9 günlük Ramazan Bayramı tatiline girdi. Ancak hırsızlıklar, magandalar ve fırsatçıların mesaisi henüz yeni başlıyor.

Megakent İstanbul’da tüm önlemlere rağmen kanun dışı hareket etmeyi yaşam tarzı ve geçim kaynağı olarak görenlere yönelik alınabilecek basit önlemler; can ve mal güvenliği, 9 günlük rahat bir tatil için oldukça önemli!..

HIRSIZLAR KEŞİF YAPMADAN HAREKETE GEÇMİYOR…

Uzun yıllardır birçok hırsızlık vakasında zanlıların keşif sonrası harekete geçtiği biliniyor. Cadde ve sokakların, binaların güvenlik kamerası sistemi olup olmadığını kestirmeye çalışan hırsızlar, sonrasında en uygun gün ve saati belirliyor. Bu nedenle caydırıcı özellikte güvenlik kamerası önlemi, suçun tespit edilebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

İNTERNETTEN SİZİ İZLİYOR OLABİLİRLER!..

Diğer yandan teknolojiye ayak uyduran hırsızların facebook, twitter ve instagram gibi sosyal ağları takip ettikleri biliniyor. En basitinden, facebook’ta zaman tüneli ayarlarını “herkese açık” olarak bırakmak, arkadaşlık listesinde ekli olmayanların da gönderilerinizi okuyabileceği anlamına geliyor. Beraberinde “Ailece tatildeyiz” diye bir bildirim, hırsızlara açık davetiye anlamına da dönüşebiliyor.

YASA DIŞI TAMİRCİLER SONUNUZ OLABİLİR…

Yol kenarlarında gelişigüzel araç tamiri gerçekleştiren tamirciler de bayram trafiği kadar risk taşıyor. Özellikle “güvenilirliği belirsiz” kaçak tamircilerin söküp taktığı bir tekerlekte küçük bir hata, ana arterlerde ve otobanda yüksek hız seviyelerinde ciddi bir kazayı da beraberinde getirebilir. Bu nedenle sertifikalı, ruhsatlı ve tecrübeli tamircilerin kontrolü sonrasında uzun yola çıkmak daha güvenli görülüyor. Diğer yandan araçların muayenelerini düzenli olarak yaptırmak, son dakika sürprizlerinden de kurtulmak demek.

FIRSATÇILAR BAYRAMDA DAHA ÇOK İŞ BAŞINDA…

2 liralık salatalığa 20 lira, 50 kuruşluk suya 10 lira, 5 liralık sandviçe 30 lira gibi paraların istendiği yerler sadece yol üzeri restoranlar değil. Uzun araç kuyruklarının hakim olduğu bayram trafiğinde çaresizliği ticarete çevirmeye çalışan seyyar fırsatçılara yönelik alınabilecek en güzel önlemlerden biri, araç içinde yiyecek ve içecek stoğu bulundurmak. Bu gibi birçok önlem, daha keyifli bayram tatilinin de kapılarını aralıyor.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı