Baylan’ın kurucusu Harry Lenas’ı kaybettik

Adı Kadıköy ve yarattığı “Kup Griye” markası ile anılan Baylan Pastanesi’nin kurucusu Harry Lenas’ı kaybettik. Cumhuriyetimiz ile yaşıt olan ve “Türkiye’nin ilk akademisyen pastacısı” olarak tanınan Lenas, beyefendi kişiliği ile Kadıköylülerin kendisine büyük sevgi ve saygı duyduğu biri olarak biliniyordu.

Daha geçtiğimiz yıla kadar Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda, Muvakkithane Caddesi üzerindeki Baylan Pastanesi’nin kasasında oturan Harry Lenas, buradaki mevcut dekorasyonun korunmasına büyük özen gösteriyordu. Önceki gece vefat eden Lenas için 13 Haziran Pazartesi günü saat 13.00’te Taksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’nde cenaze töreni düzenleneceği, ardından Şişli Rum Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi.

Harry Lenas

HARRY LENAS HAKKINDA…

Baylan Pastaneleri’nin kurucusu Filip Lenas’ın oğlu Harry Lenas, 1931’de dünyaya geldi. Arnavutluk ile Kuzey Yunanistan arasındaki Epir bölgesinden İstanbul’a göç eden ve pastacı olan babasının mesleğini seçen Lenas, 1952-54 yılları arasında Avrupa tarzı pastacılığı ve çikolatacılığı akademik olarak öğrenmek üzere Avusturya, İsviçre ve Almanya’ya gitti.

Bir yıl Viyana’da pastacılık okulunda öğrenim gören ve buradaki ünlü pastanelerde staj yapan Lenas, İsviçre’de de 9 ay yatılı pastacılık ve çikolata konusunda eğitim aldı. Harry Lenas, Almanya’da Gıda Sanayi Okulu’ndaki kursun ardından Türkiye’ye “ilk akademisyen pastacı” olarak döndü. Ülkeye espresso ve capuccino, limonlu ve krokanlı çikolatalar, İtalyan dondurması, tiramisu ve kanepe sandviçleri ilk tanıtan kişi olarak bilinen Lenas, bugün neredeyse Baylan adı kadar ünlü olan ve uluslararası tatlı literatürüne giren “Kup Griye” tatlısını yaptı.

Baylan (13)

kup-griye

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı