“Batı’dan Doğu’ya Taş Plak Dinletisi” büyüledi

Büyük Kulüp, oldukça ilginç bir taş plak dinletisine ev sahipliği yaptı. 13 Aralık Pazar akşamı gerçekleşen etkinlik büyük ilgi gördü. Prof. Dr. Güngör Şatıroğlu’nun yönettiği dinleti, 1930’lu yıllardan başlayıp 1960’lı yıllara kadar geçen süre içinde doldurulan taş plaklardan seçilen ve o yılların dillere destan olmuş şarkılarıyla kulakların pasını sildi.

500’DEN FAZLA TAŞ PLAK KOLEKSİYONU VAR…

İnal Aydınoğlu’nun önerisi ve ricasıyla gerçekleşen etkinlikte, Prof. Şatıroğlu’nun başka hiçkimsede bulunmayan 500’den fazla taş plak koleksiyonundan seçilen şarkılar, gramofon ile ve orijinal kaydıyla dinletildi. Bir yandan da slayt gösterisi ile şarkıları seslendiren sanatçıların görüntüleri ve şarkıyla ilgili öyküleri sunuldu.

NOSTALJİ YOLCULUĞU…

Programı yönetenden konuklara, çalan şarkılardan mekanın konseptine ve aletlere kadar her şey o yıllara ait olunca, konuklar da doğal olarak nostalji dolu bir yolculuğa çıktı. Bir saat olarak planlanan dinleti iki buçuk saat sürdü ve zamanın nasıl geçtiğini kimse anlamadı.

EDITH PIAF’DAN MÜNİR NURETTİN’E…

Oldukça iyi korunmuş taş plaklardan çıkan sesler, bir süre sonra dinleyenleri o yıllara götürdü. Edith Piaf’dan başlayan nostalji yolculuğunda Tina Rossi, Domenico Modugno, Enrico Macias, Brigitte Bardot ve Frank Sinatra gibi yıldızların şarkıları seslendirildi. Daha sonra bizim yıldızlarımıza sıra geldi ve bu bölümde Celal İnce, Fehmi Ege, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses ve Münir Nurettin Selçuk’un taş plak üzerine okudukları eserler çalındı. Bir başka sürpriz olarak ise, Zeki Müren’in 1950 yılında ilk defa taş plak olarak okuduğu “Beklenen Şarkı” adlı eseri çalındı.

Gecenin sonunda Prof. Dr. Güngör Şatıroğlu’na, bu anlamlı çalışmasından dolayı Tunç Eren tarafından bir anı plaket verildi…
ÇEVRENİZDEKİ DEĞERLERİ BİZE İHBAR EDİN…
Programın sonunda Prof. Şatıroğlu’na teşekkürlerini ileten İnal Aydınoğlu, konuklara da bir çağrıda bulunarak; “Lütfen çevrenizdeki değerleri bize ihbar edin. Onları sizlerle buluşturalım” dedi…

taş plak

 

Diğer Haberler

1 Yorum

  1. Gungorcugum…seni tebrik eder Cambridgeden sana selam ve sevgilerimi gonderirim.
    Yaza bekliyorum. Herzamanki gibi!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı