Banu Karaca: Kalbim aşka kapalı!

Uzun yıllar sahnelerde görmeye alıştığımız, sesi ve fiziğiyle büyüleyen Soprano Banu Karaca ile müziği, eğitimi, yeni çıkardığı “Nilüfer” adlı single çalışması ve Karaca Müzik kuruluşunu Bağdat Magazin için konuştuk. Buyrunuz…

Banu Hanım, biraz klişe olacak ama sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Berlin’de doğdum. Çocukluğum Türkiye’de, Antalya’da geçti. Bilkent Üniversitesi Opera Şan Bölümü’nü birincilikle ve erken bitirdim. Tam bir müzik tutkunuyum. Babamın adını yaşatmak için Karaca Müzik & Organizasyon ve Akademi Karaca’yı kurdum. Çalışmalarımı halen burada sürdürüyorum.

Müzikle uğraşmaya ne zaman karar verdiniz? İlk nerede başladınız?

Hatırladığım kadarıyla 8 yaşında şarkıcı olmak istiyordum. İlk olarak 2000 yılında Eda & Metin Özülkü Orkestrası’nda vokalist olarak başladım. Şarkıcı olmasaydım oyuncu olurdum, ki onu da yapma şansını buluyorum vakit oldukça.

Etkilendiğiniz ve yakından takip ettiğiniz sanatçılar var herhalde?

İnsanların kalbine ulaşmış her sanatçıyı takdir ediyor ve seviyorum. Yeni çıkan, sevilen yerli ve yabancı tüm eserlere çalışırım. Sesime yakışanları sahnemde yorumluyorum.

Müziğin sizdeki anlamı nedir?

Müzik olmasa hayat sadece uğultu olurdu. Benim duygularımdır müzik.

Kariyer planlarınızda her şey yolunda mı? İsteyip de yapamadığınız bir iş oldu mu?

Her şeyi sindire sindire yapmayı seven bir yanım var. Temel hep sağlam olmalı bende. Bu sebeple her şey yolunda. Ben ne zaman istersem o zaman oluyor. Şu an istediğim, daha fazla dinleyiciyle tanışmak ve buluşmak.

Geçen yaz çıkarmış olduğunuz “Nilüfer” single’ı var. Neler yaşadınız, biraz sizden dinleyelim?

Nilüfer’in hikâyesi biraz Müslüm Gürses çıkışlı. Bir gün anma etkinliğine gittim. Hayatı zaten çok etkileyici. Orada onun yorumu çalıyordu. Eve gidince tüm gece onu dinledim. Kariyerimde sayısız parça yorumladım. Fakat, “Nilüfer” beni çok etkilemişti. Murathan Mungan sözleri zaten çok vurucu. Parçaya bir aryaya hazırlanır gibi çalıştım. Oldukça zor bir parça ama sözleri duyguları hissederek söyleyince, olay bambaşka bir hale bürünüyor.

Parçanın orjinaline ben de kendimden bir şeyler kattım. Tesadüfen Mustafa Ceceli ile karşılaşıp konular ilerleyince, hızlı bir şekilde Nilüfer oluştu diyebilirim. Sözleri usta yazar ve şair Murathan Mungan’a, bestesi ise Sunay Özgür’e ait olan “Nilüfer”, Mustafa Ceceli tarafından düzenledi. Muhteşem müzisyenlerle çalıştım, hepsi tek tek kendi enstrümanın virtüözü. Erdem Sökmen, Doğaç Titiz, Birkan Şener, Volkan Demirler, Ali Dağ… Kendimi çok şanlı hissediyorum. Tabi bu şans Mustafa Ceceli’nin çok titiz, kalpten şarkının düzenlemesini yapmasından kaynaklandı. Mustafa Ceceli ile çalışabilmek en büyük şansım oldu. Olağanüstü bir müzisyen. Sizin vasıtanızla da tekrar kendisine teşekkür ederim. Daha sonra şarkıya bir klip çektik. Yönetmen Mustafa Özen tarafından Tuz Gölü’nde çekildi. Klipte Balerin Bersu Naz Say ve Balet Yasin Anar, muhteşem dans performansları ile eşlik etti bizlere.

Peki, ikinci bir proje var mı?

Evet, ikinci proje 2019’da geliyor. Nilüfer’in remix çalışması çıkıyor. Biraz daha özeneceğiz yeni projelere.

Karaca Müzik Organizasyon’da genç yaşta birçok çocuk ve genci yetiştiriyorsunuz. Bir sahne profesyoneli olarak neler söylersiniz?

Doğuştan Allah’ın verdiği yetenekle yetinmesinler, donansınlar. Müzik dışarıdan kolay gibi gözükse de aslında ciddi bir alt yapı gerektiriyor. Sürekli öğrenmeniz ve çalışmanız gerek. Ben güzel söylüyorum ya da çalıyorum diye bir şey yok. Müzikte sürekli bir eğitim sözkonusu. Ben de sürekli çocukları ve gençleri yetiştirerek, devamlılık sağlamaya çalışıyorum.

Hayattaki olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Doğru söz, kalite ve yardımlaşma…

Ya aşk desek?

Kalbim bir aşka kapalı şu aralar. Tek derdim, işimi doğru yapmak. Ben işimle çok mutluyum. Tabi hayat karşımıza ne getirir onu bilemem.

Günlük hayattaki Banu Karaca, neler yapmaktan hoşlanır?

Spor yapmayı çok sever, dans etmeye bayılır, tango tutkunu, ailesine çok düşkündür. Onlarla mutlaka hayatı paylaşır, kedisiyle ilgilenir, çocuklara müzik öğretir.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı